Výšku okolo 1,9 metra a dĺžku približne dva metre bude mať najväčší drevený hojdací koník na svete, do výroby ktorého sa v sobotu pustila trojica rezbárov v Lietavskej Svinnej pri Žiline. Kôň z lipy a topoľa, ktorého v miestnom ekoskanzene plánovali dokončiť v noci na nedeľu, mal byť svojimi rozmermi zapísaný ako ustanovujúci rekord do Guinnessovej knihy rekordov.
"Hojdacieho koníka každý z minulosti pozná, každý sa na ňom chcel pohojdať. Keď sme už vyrástli, tak si chceme postaviť takého veľkého, aby sme sa mohli pohojdať ešte aj ako dospelí. Je to tiež typická ľudová hračka našich predkov," povedal Rastislav Tain z ekoskanzenu v Lietavskej Svinnej neďaleko Žiliny. Jednotlivé časti drevenej maxihračky vyrábali rezbári od ôsmej ráno za pomoci píly, sekery a dláta osobitne. Hlava, nohy, trup a podstavec na hojdanie mala vytvoriť jeden celok po približne 14-hodinovej práci v noci na nedeľu. V ekoskanzene sa už môžu z minulých rokov pochváliť i najväčším kľúčom, korytom, mečom, sekerou, kravským zvoncom a železnou ružou na svete.
Hojdací koník tu však bude posledným svetovým rekordom. "Všetkého moc škodí. S rekordmi skončíme na čísle sedem, ktoré sa dá ľahko zapamätať. V pláne však máme naďalej propagovať ľudové umenie, a kultúru našich predkov. Chceme nájsť ale nejakú inú formu. Nápady máme, uvidíme, čo v budúcnosti spravíme," dodal Tain. V múzeu vyrastajú tiež miniatúry slovenských hradov, zatiaľ ich je hotových 19. Nechýbajú medzi nimi napríklad hrady v Trenčíne, Bratislave či na Orave. Skanzen láka aj zbierkou starého poľnohospodárskeho či kováčskeho náčinia. Záujemcovia sa môžu povoziť na koni alebo nakŕmiť domáce zvieratá. Ročne príde do múzea asi päťtisíc ľudí.
Autor: trš

Beata
Balogová
