SME

Mikolaj chce súkromným školám siahnuť na zisk

Zvažujeme, či z prostriedkov, ktoré vyberú od rodičov v rámci súkromného podnikania, môžu urobiť zisk, alebo či by aj tie nemali ísť výlučne do výchovno-vzdelávacieho programu, povedal minister školstva.

Minister školstva Ján Mikolaj.Minister školstva Ján Mikolaj. (Zdroj: ČTK)

Minister školstva Ján Mikolaj zvažuje, že súkromným školám siahne na zisk. Chcel by im zakázať zisk z poplatkov, ktoré vyberajú od rodičov. O financovaní súkromných škôl si dal vypracovať analýzu. Keď ju bude mať hotovú, definitívne rozhodne, či školám prikáže, že školné musia použiť na vzdelávanie a nesmú z neho tvoriť zisk. "Teraz zvažujeme, že tie prostriedky, ktoré vyberú od rodičov v rámci súkromného podnikania, či z tých prostriedkov si môžu urobiť zisk, alebo či by aj tie prostriedky nemali ísť výlučne do výchovno-vzdelávacieho programu. Ja osobne si myslím, že zisk by nemal byť tvorený z toho, čo zaplatia rodičia na školné, ale povedzme z niektorých ďalších aktivít, ktoré si oni od sponzorov alebo tak nejako vedia získať," povedal pre agentúru SITA šéf rezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Analýzu by mal mať na stole do konca roka, dovtedy chce vláde predložiť materiál o financovaní súkromných škôl. Podľa Mikolaja, do úvahy prichádza, že ministerstvo vydá usmernenie pre jednotlivé súkromné školy, podľa ktorého školné budú musieť použiť na vzdelávaciu činnosť. Ministrovi sa nepozdáva, že súkromné školy dostávajú štátne dotácie a môžu inkasovať školné, čo štátne školy majú zakázané. Na niektorých školách sa platí ročné školné aj niekoľko tisíc korún. Rovnako ako štátne školy, ani súkromné nemôžu podnikať so štátnymi peniazmi, normatívy smú použiť len na vzdelávanie.

Šéf Asociácie súkromných škôl Ľubomír Sloboda tvrdí, že školné už dnes používajú na vzdelávanie. Podľa neho dotácie od štátu im nestačia ani na pokrytie miezd a odvodov, zarobiť musia na prenájom budov. Myslí si, že s Mikolajovým opatrením by nemali problém, pretože školy, ktoré združujú, väčšinou fungujú ako neziskové organizácie. Súkromná obchodná akadémia Liberta v Bratislave, ktorej zriaďovateľom je Sloboda, v školskom roku 2006/2007 dostala od štátu vyše 6,7 milióna korún (222 400 €). Na školnom vybrala takmer 5,6 milióna korún (185 900 €).

SkryťVypnúť reklamu

Opačný názor má zriaďovateľka Súkromného gymnázia v Poprade Silvia Oleníková. Podľa nej na východnom Slovensku sa vyberá podstatne nižšie školné v porovnaní s bohatšími regiónmi. Školné používajú na zaplatenie prenájmu za budovu či na vyššie mzdy pre zahraničných lektorov. "Nás to určite oslabí," uviedla Oleníková.

Minister Mikolaj ide proti princípom reformy, o ktorých sám hovorí, upozorňuje analytička Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika Zuzana Humajová. "Ide o zvláštne opatrenie. Minister chce všetko regulovať. Je to v rozpore s reformnými zámermi, ktoré prezentuje," povedala pre agentúru SITA Humajová. Podľa nej sa súkromné školy môžu dostať do ťažkostí. Ak im Mikolaj vnúti, že peniaze zo školného musia minúť na vyučovací proces v roku keď ich získajú, nebudú môcť tvoriť rezervy do budúcna, ktoré by im poslúžili na krytie opráv budov, či na riešenie havarijného stavu. Myslí si, že by bolo lepšie, keby Mikolaj prišiel s opačným opatrením a umožnil by štátnym školám viaczdrojové financovanie. "Kroky ministra školstva ukazujú snahu o rovnostárstvo škôl a o potlačenie súkromného školstva," dodala analytička.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu