Výročnými správami HZDS a KDH, ktoré pochybili pri prijímaní darov od firiem s majetkovou účasťou štátu, respektíve obce, sa bude parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu zaoberať v stredu 3. septembra.
Obe politické strany si podľa Buriana priznali chyby pri prijímaní darov. HZDS finančný výbor informovala, že dar od pološtátneho Transpetrolu vo výške 50.000 Sk, rovnako aj dar vo výške 50.000 Sk od firmy Brantner Nova, v ktorej má majetkový podiel obec (mesto Spišská Nová Ves), vrátili uvedeným spoločnostiam. Zákon o politických stranách a hnutiach totiž zakazuje stranám prijímať dary od firiem s majetkovou účasťou štátu, respektíve majetkovou účasťou obce.
Dar vo výške 50.000 Sk z roku 2006 od firmy Brantner Nova vrátilo aj KDH.
Výbor by na stredajšom rokovaní mal zosumarizovať veci a rozhodnúť, či ministerstvu financií dá podnet na porušenie zákona a sankcionovanie strán. Podľa zákona o politických stranách a hnutiach MF SR uloží strane pokutu dvojnásobku príjmu daru, ak ho prijala v rozpore so zákonom. Výbor podľa Buriana bude stáť pred šalamúnskou úlohou, keďže HZDS a KDH dar vrátili, ale zákon nepripúšťa iný postup ako pokutu vo výške dvojnásobku daru.
Burian už podal podnet na Úrad pre dohľad nad výkonom auditu, aby sa zaoberal možnými pochybeniami audítorov overujúcich výročné finančné správy HZDS a KDH. Aby sa predchádzalo nezrovnalostiam pri kontrole výročných správ politických strán, bude iniciovať stretnutie zástupcov finančného výboru so Slovenskou komorou audítorov. Navrhne, aby audítori, ktorí v minulosti pochybili, neboli vo výbere audítorov pre posudzovanie finančných správ. Podľa zákona o politických stranách a hnutiach audítor okrem účtovnej závierky overuje aj súlad výročnej správy s účtovnou závierkou a súlad hospodárenia strany s týmto zákonom. Pri správach KDH a HZDS však audítori nekonštatovali ani neupozornili na nijaké pochybenia.
Šéf finančného výboru pripustil, že bude iniciovať menšie úpravy zákona, ktoré by do pléna išli ako spoločná novela výboru, podporu bude hľadať naprieč celým politickým spektrom.
Ján Onda z tlačového oddelenia ministerstva financií pre TASR potvrdil, že výbor už doručil výročné správy na MF SR. Rezort podľa jeho slov však môže konať až na podnet parlamentného výboru.
Prvýkrát finančný výbor schválil výročné správy parlamentných politických strán 17. júna, na žiadne pochybenia neprišiel. Tie sa odhalili po zverejnení výročných správ na prelome júla a augusta.