Trenčín 1. septembra (TASR) - Od dnešného dňa má Trenčín nové detské integračné centrum. Elokované pracovisko centra v Bánovciach nad Bebravou bude slúžiť zdravotne postihnutým deťom materských (MŠ) a základných škôl (ZŠ). Hlavnou činnosťou centra je depistáž, teda včasné vyhľadávanie chorých ľudí a komplexná špeciálna pedagogická diagnostika.
"Zameriavame sa hlavne na predškolskú prípravu detí s odloženou školskou dochádzkou, vyhľadávame školy a školské zariadenia, ktoré sú vhodné pre výchovu a vzdelávanie detí a mládeže so špeciálnymi pedagogickými potrebami," vysvetlil riaditeľ centra Vladimír Raučina. Dodal, že aj vďaka službám ich centra sa budú môcť deti ľahšie etablovať v bežných materských a základných školách. "Poradným servisom vlastne pomáhame učiteľkám, aby vedeli s týmito deťmi pracovať," doplnil.
Podľa Raučinu je detí, ktoré potrebujú pomôcť práve v tejto oblasti, skutočne dosť a takéto zariadenia slúžia ako pomoc pedagógom, rodičom i samotným deťom.
"S týmito deťmi budeme pracovať priamo v školských zariadeniach, či už v materských, alebo základných školách, individuálne, alebo skupinovou terapiou, zameranou na odstraňovanie porúch reči, odstraňovanie porúch učenia, ich elimináciu a podobne," vysvetlila pedagogička Jarmila Strechová, ako bude integračné centrum fungovať. Zdôraznila, že v triede, kde je veľa detí, sa hendikepovaným deťom nemôžu pedagógovia častokrát dôsledne venovať. A práve toto integračné centrum by malo byť akýmsi medzistupienkom medzi pedagogicko-psychologickou poradňou, ktorá deťom poruchu častokrát iba diagnostikuje, a školou.
Trenčianske integračné centrum má svoje sídlo v Základnej škole na Novomeského ulici, jeho pracovníci však budú za deťmi zväčša dochádzať práve do materských a základných škôl, ktoré navštevujú. Už v súčasnosti eviduje centrum 400 záujemcov.
Vznik centra oceňuje i Mariana Kuhloffelová, ktorá v Trenčíne už dlhodobo pomáha deťom postihnutým detskou mozgovou obrnou. Podľa nej je naša spoločnosť hendikepovaná práve tým, že častokrát nedokážeme brať "normálne" ľudí, ktorí majú nejaký hendikep. "Každý krok, ktorý urobí niekto z dobrej vôle a chce pomôcť týmto ľuďom, sa mi zdá úžasný. Či už je to hendikep duševný alebo fyzický, treba sa starať, pretože týchto vecí pribúda a ak na to zabudneme, tak tento problém narastie a bude nezvládnuteľný. Veľmi držím palce takýmto aktivitám," zdôraznila.
Služby centra určite využije i Monika Filínová, ktorá má trojročnú nepočujúcu dcérku. Ako uviedla, mala obrovský problém zohnať pre dcérku škôlku, pretože učitelia nemajú s takýmito deťmi skúsenosti. "Som veľmi rada, že takéto centrum vzniklo," zdôraznila.