BRATISLAVA 1. septembra (SITA) - Ministerstvo kultúry SR chce za vyše milión eur, teda viac ako 30,126 milióna korún, nakúpiť predmety a dokumenty nášho kultúrneho dedičstva, ktoré sa nachádzajú mimo územia Slovenska. Na získanie takzvaných slovacík plánuje vytvoriť samostatnú rozpočtovú kapitolu. Návrh je momentálne v pripomienkovom konaní.
Rezort zapojí do programu Slovenské národné múzeum (SNM), Slovenskú národnú galériu (SNG) aj Slovenskú národnú knižnicu (SNK). Na tento účel im chce každoročne prideliť minimálne po 100 000 eur (3,013 milióna korún). Nákup slovacík zahrnie ministerstvo do rozpočtu na rok 2009 a do rozpočtového programovania na roky 2010 až 2012, prípadne aj na ďalšie. Kompetencie troch inštitúcií ešte tento rok posilní zákon. V prípade, ak by hrozilo nebezpečenstvo straty slovacika z omeškania, nová legislatíva by umožnila spomínaným inštitúciám nákup slovacík v zahraničí bez schválenia komisie na tvorbu zbierok, len na základe rozhodnutia povereného zamestnanca SNM, SNG či SNK a so súhlasom MK SR.
Nákup slovacík zo zahraničia je len jedným zo štyroch cieľov, ktoré si MK SR stanovilo v návrhu právneho predpisu. Predchádzať mu bude monitoring výskytu predmetov a dokumentov kultúrneho dedičstva v zahraničí i na trhu so starožitnosťami. SNM, SNG a SNK zmapujú zbierkotvorné inštitúcie, a to najmä v bývalých krajinách rakúsko-uhorskej monarchie. Údaje odprezentujú formou vedeckých katalógov alebo spoločných výstavných projektov. Inštitúcie majú monitorovať trh so starožitnosťami a umením v európskych aukčných domoch i v súkromnej držbe, vrátane internetovej ponuky. Či ponúkané slovacikum nebolo zo Slovenska vyvezené ilegálne alebo odcudzené z tretích krajín, budú inštitúcie overovať v databázach Národnej ústredne Interpolu.
Súbežne s monitoringom a nákupom slovacík v zahraničí majú SNM, SNG a SNK pracovať na výskume, zameranom na zmapovanie najvýznamnejších období, kedy sa slovaciká dostali za súčasné hranice Slovenska. Podľa návrhu sa tejto úlohy v rokoch 2009 až 2011 ujmú kurátori spolu s ďalšími odbornými zamestnancami múzeí, galérií a knižníc. Ministerstvo stanovilo päť skupín krajín, na ktoré by sa mal výskum orientovať: 1) Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko; 2) krajiny bývalej Juhoslávie, Rumunsko a Bulharsko; 3) Spojené štáty americké, Kanada a Argentína, 4) ostatné štáty Európskej únie, 5) Ukrajina a Ruská federácia.