RATISLAVA. Poslanci vládnej koalície nepodporia opozičný návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (ĽS-HZDS) v parlamente. Novinárom to po rokovaní koaličnej rady povedal premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico.
Opozícia chce presadiť odchod ministra pre jeho údajne priateľský vzťah s kosovským Albáncom, ktorý bol v minulosti podozrivý z obchodovania s heroínom. Na jeho zosadenie však nemá dosť hlasov.
Mimoriadna schôdza bude vo štvrtok 4. septembra. Predseda parlamentu Pavol Paška o presnom čase zatiaľ nerozhodol.
Fico: Prepis je falzifikát
Fico nazval nastávajúcu schôdzu bublinou a cirkusom opozície od samého začiatku. Zároveň označil prepis telefonického rozhovoru medzi Harabinom a údajným drogovým dílerom Bakim Sadikim spred 14 rokov, za falzifikáty.
"Nie je možné, aby sa len tak objavili papiere a priložili sa k ústavnému aktu. Ak sa preukáže, že listiny sú podvrhy, tak musí byť vyvodená zodpovednosť," vyhlásil.
Zároveň sa pýtal, prečo opozícia nežiadala zvolanie mimoriadnej schôdze v čase, keď na údajný priateľský vzťah Harabina a Sadikiho poukázal poslanec KDH Daniel Lipšic, ale až po dvoch letných mesiacoch.
Fico aj predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, ktorá Harabina do kabinetu nominovala, vyhlásili, že v návrhu na odvolanie Harabina sa opoziční poslanci opierali o sfalšované dokumenty. Ak sa preukáže, že ide o podvrh, poslanci, ktorí ho predložili, by za to podľa Fica mali niesť zodpovednosť.
Naznačil, že by mohli čeliť trestnému oznámeniu alebo prísť o bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu. Tá ich držiteľom umožňuje, aby sa mohli oboznamovať napríklad s utajovanými dokumentmi.
Lipšic: Pravosť prepisu podtvrdila prokuratúra
Pravosť prepisu telefonického rozhovoru medzi ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom a údajnou hlavou albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim spred 14 rokov potvrdila pred dvoma mesiacmi Generálna prokuratúra. Pre TASR to povedal podpredseda KDH a autor návrhu na vyslovenie nedôvery Harabinovi Daniel Lipšic.
Podpredseda KDH považuje pátranie po spôsobe, akým sa k prepisu dostal, za prejav slabosti a snahy zastrašiť poctivých vyšetrovateľov a prokurátorov. Za podstatné považuje, že členovia vlády vo svojich radoch trpia človeka, ktorý mal blízky osobný vzťah s významný predstaviteľom organizovaného zločinu.
Paška sa sťažuje, že poslanci musia prísť do Bratislavy skôr
Opozičné strany ministra spravodlivosti obviňovali, že udržiaval dôverný a priateľský vzťah s Bakim Sadikim, ktorého švajčiarska polícia považovala za hlavu albánskej organizovanej skupiny. Harabin tieto obvinenia odmietol.
Po utorkovom rokovaní poslaneckého grémia sa Paška sťažoval na to, že opozícia termín zvolania schôdze nekonzultovala a znemožnila mu zvolať ju na pondelok, respektíve utorok nasledujúceho týždňa, keď sa začína riadna schôdza parlamentu a všetci poslanci s cestou do Bratislavy počítajú. Opozícia o zvolanie schôdze požiadala 28. augusta, Paška má na jej zvolanie týždeň, termín uplynie práve vo štvrtok 4. septembra.
Právo opozície na iniciovanie odvolávania člena vlády Paška nespochybňuje. Nerozumie však tomu, prečo dva mesiace nekonala a oddychovala pri mori", keď o téme tvrdí, že je nanajvýš dôležitá a je ohrozená dôveryhodnosť krajiny. Toto správanie považuje za dôkaz, že schôdza bude divadlom.
Výbor nesúhlasí s odvolaním
Ústavnoprávny výbor Národnej rady nesúhlasil s návrhom skupiny opozičných poslancov na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina z funkcie. TASR o tom dnes informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
"Ďakujem poslancom, že nenaskočili na kriminalizujúcu kampaň Daniela Lipšica a pri hlasovaní sa držali faktov a zdravého rozumu," uviedol minister po rokovaní výboru. "Verí, že vo štvrtok sa počas schôdze parlamentu celá snemovňa, ako aj verejnosť dozvie konečne pravdu o vykonštruovanej kauze," uviedol Jurči.