NITRA. Materské školy v Nitre sú plné do posledného miesta. Do 25 predškolských zariadení na území mesta zapísali rodičia 2294 detí. Ďalších záujemcov by mohli umiestniť iba v prípade, že by niektoré zo zapísaných detvákov nenastúpilo.
Túto situáciu vyvolal nový školský zákon, ktorý nám určuje maximálny počet detí v triedach. V predškolských zariadeniach, v ktorých boli nejaké voľné priestory, sme sa usilovali vytvoriť nové triedy. Tie sa nám podarilo zriadiť v škôlkach na uliciach Ľ. Okánika, Beethovenovej a Piaristickej," uviedla riaditeľka Správy materských škôl v Nitre Kvetoslava Mikulová.
Aj napriek tomu, že demografická krivka v Nitre je podľa Mikulovej stabilizovaná, tlak na miesta v materských školách stúpol. Môžu za to práve obmedzené počty detí v triedach stanovené novým školským zákonom. Ten určuje, že chlapcov a dievčat od troch do štyroch rokov môže byť v triede najviac 20, detí od štyroch do piatich rokov maximálne 21 a predškolákov od piatich do šiestich rokov maximálne 22.
Okrem nových tried v materských školách, pribudlo v Nitre aj jedno oddelenie detských jaslí na Bazovského ulici, zachované zostali aj jasle na ulici Ľ. Okánika.