Bratislava 3. septembra (TASR) - Vláda SR dnes absolvuje výjazdové rokovanie v Banskej Štiavnici. Na programe zasadnutia je analýza sociálno-ekonomickej situácie okresu a návrhy na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti.
Ekonomickú situáciu okresu za rok 2007 charakterizuje bilancia, podľa ktorej odvody daní do štátneho rozpočtu predstavujú objem 179 miliónov Sk (5,94 milióna eur), pričom prílev verejných financií ročne predstavuje približne 400 miliónov Sk (13,28 milióna eur). Počet obyvateľov okresu bol v minulom roku 16.794, z toho ekonomicky aktívnych obyvateľov bolo 3700.
Nezamestnanosť podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR bola v okrese v sledovanom období na úrovni 12,3 %. "Veľmi negatívnym javom je skutočnosť, že počet obyvateľov klesá, obyvateľstvo výrazne starne, mladí ľudia odchádzajú za prácou do iných miest SR a do zahraničia," konštatujú autori analýzy a dodávajú, že takmer 61 % ekonomicky aktívnych obyvateľov má hrubú mzdu na úrovni 10.000 Sk (331,94 eura). "Uvedený príjem je z hľadiska zabezpečovania bežných životných potrieb na úrovni chudoby. Insolventnosť má stúpajúci trend, čoho indikáciou je stav obchodnej siete, ktorá živorí. Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve SR podľa údajov ŠÚ SR za rok 2007 sa medziročne zvýšila o 7,2 % na 20.146 Sk (668,72 eura). Reálna mzda vzrástla o 4,3 %, pričom jej dynamiku ovplyvnila najmä nižšia úroveň priemernej inflácie. Priemernú mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve SR dosahuje v Banskej Štiavnici len približne 1000 obyvateľov," upozorňuje analýza s tým, že práve z dôvodov ekonomicko-sociálneho upadania okresu prevláda u obyvateľov psychická depresia.
Stav sociálno-ekonomickej situácie obyvateľstva si podľa správy vyžaduje systémové riešenie, ktoré zvýši zamestnanosť a solventnosť obyvateľstva, zabezpečí nárast počtu obyvateľov s podstatným zastúpením mladých ľudí a rozšíri systém služieb starostlivosti o seniorov. "Ide o vytvorenie hospodárskeho priestoru na úrovni okresu Banská Štiavnica, ktorý bude predstavovať špecifické rozvojové stimuly. Efektívnosť systémového riešenia bude podmienená objemom stimulov, ich intenzitou a dobou pôsobenia," konštatuje analýza.
Medzi priority okresu patrí vytvorenie podmienok pre stimulovanie investičného a podnikateľského prostredia, budovanie cestnej infraštruktúry, obnova historickej mestskej pamiatkovej rezervácie vrátane technickej infraštruktúry. Venovať sa treba však aj rozvoju cestovného ruchu, a to s ohľadom na životné prostredie.
Analýzu vypracovala pracovná skupina zložená zo zástupcov miestnej samosprávy okresu Banská Štiavnica a zo zástupcov Banskobystrického samosprávneho kraja.
(1 EUR = 30,1260 SKK)