BRATISLAVA. Ak koalícia nepridá peniaze školstvu z budúcoročného štátneho rozpočtu, prídu protesty, oznámili v stredu školskí odborári.
Od koaličných lídrov požadujú, aby na školstvo dali o dve až tri miliardy korún viac, než navrhlo ministerstvo financií. Peniaze navyše chcú použiť na zvýšenie tarifných platov v školstve o 7 percent.
Požiadavky nepovažujú za prehnané
“Naše požiadavky vôbec nie sú prehnané a neohrozia deficit štátneho rozpočtu… My nepovažujeme peniaze, ktoré idú do školstva, za spotrebu, ale za investíciu,” povedal na dnešnej tlačovej besede predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan.
Podľa neho, ak koaličná rada, ktorá má ešte rokovať o návrhu budúcoročného rozpočtu s ministrom financií Jánom Počiatkom, nepridá na školstvo, hrozí reálny prepad miezd učiteľov a ostatných pracovníkov v školstve o 0,5 percenta. Podľa Gašperana učiteľov by prepad postihol v prípade, keď neuspejú so svojimi požiadavkami a koalícia odsúhlasí rast tarifných platov o 3 percentá, s ktorým počíta doterajší návrh budúcoročného rozpočtu.
Rokovania s vládou skončia v polovici septembra
Odborári sa spoliehajú na rokovania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa, ktoré by s vládou mali ukončiť do polovice septembra. Zmluvy rátajú s tým, že na budúci rok zamestnanci vo verejnom záujme i štátnej službe by sa mali dočkať 7-percentného zvýšenia tarifných platov.
“Rast reálnych platov tak bude približne taký ako v národnom hospodárstve,“ konštatoval Gašperan. Hrubé platy by mali porásť o 8,2 percent. Ministerstvo financií chce, aby sa od začiatku roka tarifné platy zvýšili len o 3 percentá.
Učitelia možno dostanú odmeny za letnú prácu na reforme
Učitelia možno dostanú odmeny za prípravu reformných zmien počas letných prázdnin. Predseda školských odborárov Ján Gašperan tvrdí, že ministerstvo školstva bude mať peniaze na odmeny. Na tlačovej besede povedal, že ministerstvo by malo rozdeliť všetky peniaze, ktoré má zo štátneho rozpočtu na normatívy, z nich školy vyplácajú mzdy učiteľom.
"Rezerva na ministerstve určite je, vieme o nej a budeme trvať na tom, aby peniaze, ktoré boli určené pre školstvo, boli rozpustené do poslednej koruny," povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Gašperan. O konkrétnych číslach odmietol hovoriť.
Školskí odborári si myslia, že ministerstvo mešká s prípravou zákona o pedagogických zamestnancoch. "Minimálne rok je sklz," uviedol Gašperan o príprave zákona, ktorý má zaviesť nový systém odmeňovania. Učitelia majú dostávať výplatu podľa princípu - čím viac vedomostí, tým vyšší plat. Mali by tak byť motivovaní k dopĺňaniu si vzdelania, absolvovaniu atestácií či kurzov. Podľa šéfa školských odborov zákon by mohol byť účinný od 1. septembra budúceho roka.
Ficova vláda dáva na školstvo stále rovnako
Podľa Gašperana školstvo má na budúci rok dostať od štátu 81,5 miliardy korún, z toho na regionálne školstvo má ísť 60,2 miliardy korún. To je počítané aj s peniazmi z eurofondov, podotkol Gašperan. Školstvo tak má získať 3,6-percentný podiel z HDP. Podľa Gašperana od nástupu Ficovej vlády sa táto hodnota v podstate nemení.
Podľa štatistického úradu v minulom roku bol priemerný plat pedagogických a nepedagogických zamestnancov 16 632 korún, pričom priemerný plat v národnom hospodárstve bol 20 146 korún. Učitelia na základných a stredných školách zarábali v priemere 19 500 korún. Pedagógovia na verejných vysokých školách dostávali v priemere 27 765 korún.