BRATISLAVA. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval kolektív špecialistov na pôde Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Bratislave.
Podľa odborníkov sa však deti pohybujú vonku mimo organizovaných tréningov dostatočne. Rozdiely v trávení voľného času sú rozdielne aj na vidieku a v meste. Odborníci poukazujú na skutočnosť, že zatiaľ čo vidiecki chlapci a dievčatá uprednostňujú voľný pohyb vonku s kamarátmi, mestské deti radšej sledujú televízor alebo trávia voľný čas pri počítačových hrách.
"Deti v mestskej škole sa častejšie pohybujú, či už organizovane alebo v rámci pohybu s rovesníkmi. Zatiaľ čo detváky na sídlisku, vzhľadom na to, že asi nemajú priestory, trávia viac času práve sedavou aktivitou," hovorí o rozdieloch v rámci Bratislavy Eva Vitáriušová z II. detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Napríklad v Bratislave absolvuje aspoň raz do týždňa organizované športové aktivity približne 64 percent detí. Medzi jednotlivými časťami ale existujú významné rozdiely. Kým priemer za celé mesto predstavuje asi 74 percent, v Petržalke je to len 54 percent.
Vitáriušová preto upozorňuje práve rodičov, aby minimalizovali čas svojich potomkov, ktorý strávia sedavou činnosťou. "Je potrebné stimulovať dieťa k prirodzenej pohybovej aktivite, akou je chôdza, tanec, byciklovanie, čiže akákoľvek aktivita, ktorú dieťa vykonáva pohybom," vysvetlila.
Rodičia by mali byť pre ratolesti vzorom, mali by spolu športovať. Dôležitá je podľa jej aj skutočnosť, aby mali deti vytvorený priestor na pohybové aktivity, čiže rôzne ihriská v mieste svojho bydliska. Prieskum tiež ukázal, že najviac športujú potomkovia vysokoškolsky vzdelaných rodičov, najmenej deti rodičov bez maturity.
"Optimálne rozloženie pohybových aktivít má pritom úžasný vplyv na duševné zdravie detí a významne ovplyvňuje aj riziko vzniku závažných chronických ochorení, akými sú napríklad diabetes mellitus druhého typu, vysoký krvný tlak, poruchy tukového metabolizmu či choroby pohybového aparátu," objasnila Katarína Babinská z Fyziologického ústavu LF UK.
Práve pohybová aktivita v kombinácii so správnou výživou je dôležitým článkom boja proti detskej obezite. Ročne totiž pribudne v Európskej únii približne 400.000 detí v školskom veku, z nich má až 85.000 nadváhu. Odborníci preto odporúčajú, aby chlapci a dievčatá v školskom veku denne najmenej 60 minút vykonávali stredné alebo namáhavé fyzické aktivity.