Žilina 3. septembra (TASR) K prekonávaniu bariér v komunikácii medzi zdravými a zdravotne postihnutými mladými ľuďmi má prispieť neformálna atmosféra 19. ročníka medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa, ktorý sa dnes začal v Žiline.
"Pre nás je naozaj dôležité zmeniť stereotypy myslenia ľudí v tom, že postihnutí ľudia patria do ústavov. My si naozaj myslíme, že patria do bežného života, do ktorého dokážu priniesť veľa lásky a iného pohľadu na svet. A tá výnimočnosť je to, čo chceme oslavovať aj v tomto ročníku Jašidielne," skonštatovala predsedníčka správnej rady Nadácie Krajina harmónie v Žiline Soňa Holúbková.
Primátor Žiliny Ivan Harman ocenil, že z festivalu sa stala rodinná akcia, na ktorú sa Žilinčania tešia a radi ju podporujú. "Veľmi dôležité je, že nielen radnica, ale všetci Žilinčania žijú týmto festivalom. Je to naozaj veľký klenot na mape mesta. Dokonca si dovolím povedať, že je to určite jeden z najväčších festivalov v Žiline a závidia nám ho aj zahraniční účastníci," povedal Harman, ktorý prevzal nad festivalom záštitu.
Festival je podľa Holúbkovej v súvislosti s oslavami 800. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline orientovaný na spoznávanie histórie mesta. V desiatich tvorivých dielňach si mladí ľudia vyskúšajú, ako sa dá spolu komunikovať a zabaviť sa. V skupinách, kde sú zdraví aj postihnutí mladí ľudia, sa tvorivo zapoja do voľby mestských práv, návrhu plánu mesta či výroby ozdoby stredovekým spôsobom.
Jedným z motívov vzniku festivalu Jašidielňa bolo podľa Holúbkovej postupne meniť postoje ľudí. "Neverili sme, že to pôjde tak rýchlo. Ale festivalom prešlo niečo vyše 5000 dobrovoľníkov a myslím si, že to zanechá nebadanú stopu, ktorá sa potom každodenne prejavuje. Človek stráca bariéry, zábrany, strach a nebojí sa stretnúť človeka, ktorý je iný. A teraz nehovorím len o postihnutých ľuďoch. Lebo toto je skúsenosť, ktorá sa všeobecne prenáša. Nebojí sa inakosti, čo nám v dnešnom svete chýba," uzatvorila Holúbková.
Na 19. ročník festivalu Jašidielňa sa prihlásilo takmer 300 účastníkov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Talianska, Slovinska, Nórska, Poľska a Maďarska a 200 dobrovoľníkov zo stredných a vysokých škôl, ktorí pripravujú program, alebo sprevádzajú účastníkov počas celého festivalu.
mj zll