AKTUALIZOVANÉ 16:22

Harabin zostáva, politici na seba vyliali špinu

Minister spravodlivosti Štefan Harabin zostane aj naďalej vo svojej funkcii. Svojho kritika Daniela Lipšica nazval hajzľom a Mečiar sa ho pýtal na židovských predkov.

Štefan Harabin zostáva ministrom spravodlivosti.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Štefan Harabin ostáva aj po dnešnom hlasovaní poslancov Národnej rady (NR) SR vo funkcii. Zo 131 prítomných hlasovalo za vyslovenie nedôvery 55 zákonodarcov, proti bolo 75 a jeden poslanec sa hlasovania zdržal. Na odvolanie ministra je pritom potrebných 76 hlasov zákonodarcov.

Podľa očakávania za vyslovenie nedôvery nehlasoval žiaden z poslancov vládnej koalície, návrh podporili iba členovia opozičných strán a niektorí nezávislí poslanci.

Poslancom sa však nepodarilo schváliť návrh lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Navrhol, aby parlament konštatoval, že návrh skupiny opozičných poslancov, ktorá iniciovala Harabinovo odvolanie, sa opieral o listiny, o ktorých je dôvodné podozrenie, že sú falzifikáty a majú slúžiť na ďalšie znevažovanie člena vlády a spochybňovanie plnenia jeho funkcie. Uznesenie tiež obsahuje požiadavku, aby orgány činné v trestnom konaní posúdili, či predloženie bolo v súlade so zákonom, vrátane vyvodenia prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti.

Pri hlasovaní o uznesení Vladimíra Mečiara sa prezentovalo len 75 poslancov a parlament preto nebol uznášaniaschopný. O návrhu budú zákonodarcovia opätovne hlasovať v utorok 9. septembra.

Lipšica poslal do väzenia

Harabin v rokovacej sále parlamentu údajne urážal svojho najväčšieho kritika a poslanca za KDH Daniela Lipšica, ktorý požaduje jeho odvolanie z funkcie. Lipšic dnes v pléne potvrdil, že mu minister povedal: „Pôjdeš do basy, ty hajzel.“ Podľa Harabina ide o výmysel a marketingový ťah Lipšica.

Na údajne hanlivé slová, ktoré mali odznieť v parlamente, upozornil predseda KDH Pavol Hrušovský. Harabina sa spýtal, či sú tieto slová pravdivé. Ak by sa potvrdili, žiadal prerušiť mimoriadnu schôdzu o odvolaní Harabina a zvolať poslanecké grémium. „Zaznelo to,“ uviedol Lipšic. Harabin tvrdil opak, Lipšic si podľa neho vymýšľa. Šéf kresťanských demokratov priznal, že je pre neho Lipšic stokrát dôveryhodnejší ako človek, aj ako politik. Predsedajúci schôdze Miroslav Číž zo Smeru-SD povedal, že parlament nie je odpočúvaný a údajnú urážku nezachytili ani mikrofóny, a preto odmietol Hrušovského požiadavku na prerušenie schôdze a zvolanie grémia.

Predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara zaujímali predkovia Daniela Lipšica. Pripomenul svojho priateľa a bývalého politika za ĽS-HZDS Augustína Mariána Húsku, ktorý bol ako trestanec v jáchymovských baniach. „Prenasledoval ho, vypočúval, trápil a trýznil istý pán Lipstein, o ktorom je Augustín Marián Húska dodnes presvedčený, že to bol predok pána Lipšica,“ povedal Mečiar. „Žiaden taký môj predok neexistuje,“ odpovedal mu Lipšic.

Lipšic: Je to začiatok konca vlády

Vládna garnitúra sa podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica nachádza na začiatku svojho konca. "Už tak spyšnela, že si myslí, že si môže dovoliť čokoľvek," povedal po hlasovaní Národnej rady SR o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi.

Návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara považuje za prejav zastrašovania opozície. "Je to prejav zúfalstva," zhodnotil Mečiarov návrh, aby parlament konštatoval, že návrh skupiny opozičných poslancov, ktorá iniciovala Harabinovo odvolanie, sa opieral o listiny, o ktorých je dôvodné podozrenie, že sú falzifikáty a majú slúžiť na ďalšie znevažovanie člena vlády a spochybňovanie plnenia jeho funkcie. Návrh tiež obsahuje požiadavku, aby orgány činné v trestnom konaní posúdili, či predloženie bolo v súlade so zákonom, vrátane vyvodenia prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti.

"Slovensko nie je ani Bielorusko, ani Kuba. Ak si pán premiér Fico nevšimol november 1989, my ostatní sme si ho všimli," komentoval hrozby koaličných predstaviteľov, ktorí vyjadrili podozrenie, že Lipšic poslancom NR predložil falšované dôkazy proti ministrovi.

Harabin na záver obviňoval poslancov ako na bežiacom páse

Minister spravodlivosti tvrdí, že divadlo s cieľom zdiskreditovať jeho osobu nevyšlo. Uviedol to dnes vo svojom vystúpení na mimoriadnej schôdzi Národnej rady. Vo svojom záverečnom slove zaradom obviňoval opozičných politikov z prešľapov.

Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS) sa podľa neho mal nachádzať na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši v deň, keď je podpísaný na parlamentnej prezenčnej listine. Magde Vášáryovej vyčítal podpísanie anticharty a "veľkopanské maniere" z čias jej pôsobenia v diplomacii. Exministra vnútra Vladimíra Palka požiadal, aby vrátil prostriedky vynaložené na sociologický prieskum o vlastnej osobe. "Z toho sa môžu postaviť aj dve materské školy. Z miliárd za predražené tendre by sa zase mohli postaviť nemocnice," myslí si.

Daniela Lipšica (KDH), ktorý odvolanie navrhol, vyzval, aby sa vzdal justičnej skúšky, ktorú mal získať v rozpore s predpismi. Nedostatočné znalosti z oblasti justície chce Harabin Lipšicovi pomôcť odstrániť. "Verejne sľubujem, že ak prejaví záujem, prijmeme Lipšica za súdneho čakateľa a napravíme spoločnými silami to, čo sa napraviť asi nedá, ale skúsime to," zaviazal sa. Zároveň sa nazdáva, že Lipšic sa na ministerstvo spravodlivosti vráti, ale ako súčasť väzenskej upratovacej čaty s vysávačom a handrou. "Aký je rozdiel medzi Goebbelsom (minister propagandy nacistického Nemecka, pozn. TASR) a Lipšicom?" zakončil svoje vystúpenie.

Palko: Je to stoka

Harabinovo vystúpenie Palko vzápätí z morálneho hľadiska ohodnotil ako stoku a z intelektuálneho za primitivizmus. "Toto je precedens. Takéto niečo nezaznelo dokonca ani za Mečiarovej vlády," komentoval hrozby o Lipšicovom uväznení. Každý poslanec, ktorý Harabinove slová počul a nezahlasuje za jeho odvolanie, by sa mal podľa Palka hanbiť.

Slafkovský sa zase bránil, že v sále v inkriminovaný deň sedel do 13. h., čo sa dá podľa neho preukázať aj grafologickým posudkom. "Ste chudák," zhrnula predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová Harabinovo vystúpenie. Dodala, že minister obvinenia počas celej schôdze nevyvrátil a nedištancoval sa od údajného mafiána Bakiho Sadikiho.

Lipšic: Je to jednoduchá otázka

"Dnešné hlasovanie bude o pomerne jednoduchej otázke: či chceme, aby sme mali ministra tejto vlády, ktorý je kamarátom s hlavou albánskej drogovej mafie," vyhlásil na začiatku schôdze Daniel Lipšic z opozičného KDH.

Napomáhači a kolaboranti sú podľa Lipšica možno ešte horší ako mafiáni, pretože sa snažia tváriť ako slušní občania. "Tieto biele goliere im (mafiánom) umožňujú stáť nad zákonom," myslí si. Zo zmieneného rozhovoru z roku 1994 vyplýva kamarátsky vzťah ministra a Sadikiho. K návrhu na odvolanie je priložený aj nikdy neodoslaný koncept návrhu riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Petra Filipa, v ktorom namietal zaujatosť súčasného ministra. Odoslaný mal byť vtedy, ak by mal Harabin rozhodovať v Sadikiho prípade.

Slota sa obáva Lipšica vo svojej chladničke

Predseda SNS Ján Slota sa obáva, že keď doma otvorí chladničku, vyskočí z nej podpredseda KDH. Na pôde Národnej rady SR sa posťažoval na prílišnú snahu Lipšica o medializáciu svojej osoby. Odporučil mu, aby niektorú z televízií radšej požiadal o angažmán a stal sa celebritou. "Bude konkurovať hrdinom, ako Banánovi alebo Pipine," myslí si šéf národniarov.

Úsilie o odvolanie ministra spravodlivosti pripisuje charakterovým kazom Lipšica. "Počúvať jeho blúznenie je príšerné," odmietol argumenty o prepojení ministra na osoby z prostredia organizovaného zločinu. Zdôraznil, že všetci poslanci SNS Harabina vo funkcii podržia, lebo si ho vážia ako odborníka i ako človeka. O kvalitách ministra nepochybuje ani Milan Urbáni z ĽS-HZDS.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že opozícia nemá právo kritizovať koalíciu, pretože nie je bez viny. "Kto je bez viny, nech hodí kameňom. Vy nemôžete hodiť ani zrnkom piesku," adresoval opozícii. Bývalej vláde ďalej kládol za vinu, že Sadikimu udelila občianstvo, a preto ho v súčasnosti nemožno vyhostiť zo Slovenska. "Nezastali ste sa ministra, ale útočili na predkladateľa. Keď neviete spochybniť skutkovú podstatu, spochybníte predkladateľa," reagoval poslanec KDH Martin Fronc na Kaliňákove slová.

Návrh asi neprejde, koalícia ho podrží

Premiér Robert Fico ešte v stredu vyhlásil, že koalícia Harabina podrží. Fico dnes opakovane spochybňoval dôkazy predložené opozíciou o Harabinovom vzťahu so Sadikim. "Pokiaľ ide o listinné materiály, o ktoré sa opiera poslanecký návrh, tieto neboli a nie sú obsahom trestného spisu (...). Štefan Harabin ako sudca neporušil svoje zákonné povinnosti," povedal dnes v parlamente premiér. Samotný Harabin označil dokumenty predložené opozíciou za zdrapy papiera.

"Dôkazy, ktoré sú predložené ako dôvody na odvolanie (...) sú tak vierohodné a preukázané, že považujeme za neúnosné pre Slovenskú republiku, aby takáto osoba zastávala najvyššiu ústavnú funkciu," vyhlásil naopak ešte pred začiatkom schôdze šéf KDH Pavol Hrušovský.

Mečiar: Návrh treba preveriť políciou

Predseda ĽS-HZDS žiada, aby parlament prijal uznesenie, podľa ktorého opozícia predložila k návrhu na vyslovenie nedôvery listiny, ktoré môžu byť falzifikátmi.

"Návrh skupiny poslancov... sa opiera o listiny, o ktorých je dôvodné podozrenie, že sú falzifikáty a majú slúžiť na ďalšie znevažovanie člena vlády a spochybňovanie plnenia jeho funkcie,“ napísal do návrhu uznesenia Mečiar.

Parlament má ďalej požiadať orgány činné v trestnom konaní, aby posúdili, či bol porušený zákon predložením týchto listín, postupom opozičných predkladateľov návrhu a orgánov činných v trestnom konaní. Podľa Mečiara ak sa preukážu pochybenia, má byť vyvodená trestnoprávna zodpovednosť.

Mikloško: Je to nehoráznosť

"V slovenskom parlamente sa stalo po prvý raz, aby niekto navrhol uznesenie, že za to, že poslanci dali niečo na pôdu parlamentu, ktorá je chránená imunitou, majú byť trestne stíhaní,“ povedal nezaradený poslanec František Mikloško počas dnešnej rozpravy k návrhu na odvolanie ministra spravodlivosti. Podľa neho v Mečiarovi sa začínajú oživovať spomienky z mladosti, najmä na desaťmesačný pobyt v Moskve a tým aj jeho boľševické spôsoby.

"Chápem to, je to vec fyziologická, možno že nás to čaká všetkých, veď budeme starí,“ dodal. Mikloško avizoval, že konzervatívni demokrati predložia znovu návrh na zrušenie Mečiarových amnestií a budú čítať celý trestný spis, aby sa verejnosť dozvedela, čo sa dialo za jeho vlády. "Aby sa ukázalo, kto ste boli, keď ste tu vládli a dostali ste Slovensko do úplnej izolácie,“ zdôraznil Mikloško.

Keď neviete vyvrátiť podozrenia, zaútočíte na navrhovateľa Daniela Lipšica, charakterizoval Mečiarovo počínanie poslanec za KDH Martin Fronc. "Použili ste starý, ale primitívny trik. Ak neviete vyvrátiť podozrenia, tak zaútočíte na osobu“.

Harabin je štvrtým ministrom Ficovho kabinetu, ktorého chcela opozícia odvolať. Doposiaľ opozícii neprešiel v parlamente pokus o odvolanie ministra financií Jána Počiatka, ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka a ministerky práce Viery Tomanovej. Rovnako opozícia neuspela ani so zámerom zosadiť samotného premiéra.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 787
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 162
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 679
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 137
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 299
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 256
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 031
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 995
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 828
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 751

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.