POPRAD. Tohtoročná letná turistická sezóna vo Vysokých Tatrách bola úspešná, a to aj napriek tomu, že druhá polovica júla bola poznačená nestabilným a nepriaznivým počasím, ktoré odplašilo návštevníkov, uviedol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.
Naopak, stabilné počasie v auguste pomohlo dohnať výpadok z druhej polovice júla. Napriek tomu, že Tatranci hodnotia letnú sezónu ako úspešnú, aj v tomto roku pokračoval trend skracovania pobytov. Podľa Chudého sa to týka najmä hotelovej siete Sorea, kde v minulosti prevládali týždňové pobyty. "V súčasnosti už zaznamenávame trend, že návštevníci prichádzajú až v stredu a vo štvrtok,“ uviedol P. Chudý.
Fenoménom je skracovanie pobytov
Skracovanie pobytov nie je podľa Chudého špecifikom len Vysokých Tatier a Slovenska, ale aj ostatných krajín. Novým fenoménom aj vo Vysokých Tatrách je podľa Chudého väčšie šetrenie dovolenkárov počas pobytov.
"Oveľa viac boli vyťažené zariadenia typu penziónov a privátov, ako viachviezdičkové hotely,“ povedal P. Chudý. Podobná situácia je podľa neho aj v prípade stravovacích zariadení. Turisti častejšie vyhľadávajú stánky rýchleho občerstvenia, dokonca aj nákupy stravy v supermarketoch.
Zmenené správanie sa dovolenkárov je podľa Chudého pravdepodobne reakciou na globálne ekonomické problémy a "valiacu sa hypotekárnu krízu zo Spojených štátov na krajiny Európskej únie.“ Turisti podľa neho viac šetria.
V júli zaznamenali vo Vysokých Tatrách približne desaťpercentný pokles jednodňových návštevníkov. Pokles turistov zaznamenali aj ubytovacie zariadenia, ale stratu ubytovaných hostí z júla sa im podarilo vykompenzovať v auguste.
"Vďaka veľmi dobrej jari je stav taký, že od začiatku roka do konca augusta zaznamenávame vo Vysokých Tatrách zhruba desaťpercentný nárast ubytovaných hostí oproti minulému roku," povedal P. Chudý. Približne polovicu návštevníkov Tatier tvorili v lete domáci turisti. Hneď po nich nasledujú Poliaci a Česi. Tohto roku príjemne prekvapili nárast hostí z Belgicka a pobaltských krajín.
Aj keď sa letné prázdniny už skončili, vo Vysokých Tatrách stále nie je koniec letnej turistickej sezóny. Tá potrvá až do konca septembra. O úspešnosti záveru letnej sezóny rozhodne najmä počasie.
Záchranári evidovali viac zásahov i smrteľných úrazov
Horská záchranná služba (HZS) vo Vysokých Tatrách zaznamenala počas prázdnin takmer 50-percentný nárast počtu zásahov. Kým v júli a auguste minulého roku mali horskí záchranári 38 zásahov, v tomto roku to bolo 56. V lete mali horskí záchranári v porovnaní s minulým rokom viac pátracích a stenových akcií.
"Vážnych úrazov bolo menej. Na druhej strane bol väčší počet smrteľných úrazov,“ povedal pre SITA riaditeľ HZS Jozef Janiga. Za čierny deň tohtoročných prázdnin označil Janiga 12. august, kedy vo Vysokých Tatrách zahynuli traja ľudia. Od začiatku roka zahynulo v našich veľhorách už 12 ľudí. Za celý rok 2007 vo Vysokých Tatrách zahynulo osem ľudí.
Tohto roku horská služba mala viacero prípadov veľkých pátracích akcií po nezvestných turistoch vo vysokohorskom teréne. "Veľa pátraní vzniklo práve preto, že turisti sa pohybovali vo vysokohorskom teréne sami a nebolo možné presne ich lokalizovať,“ uviedol J. Janiga. Druhým vážnym problémom je, že turisti začínajú túry dosť neskoro. Horskí záchranári mali tohto roku aj viac ťažkých horolezeckých záchranných akcií, "na druhej strane ani jeden z horolezeckých úrazov nepatril do skupiny ťažkých zranení,“ doplnil J. Janiga. Počet horolezeckých úrazov však neprevyšuje počet úrazov bežných turistov.
Nezabudnite sa zapísať do knihy vychádzok a túr
Veľkú pomoc pre horských záchranárov predstavuje kniha vychádzok a túr, do ktorej by sa mal zapísať každý návštevník horskej oblasti. Ubytovaní návštevníci sa podľa Janigu zapisujú do knihy vychádzok a túr. Horšie je to s jednodňovými návštevníkmi a kempujúcimi turistami. "V takomto prípade je po dvoch dňoch veľmi ťažko zistiť, kde sa ten človek naposledy nachádzal,“ povedal J. Janiga.
Počas oboch prázdninových mesiacov zaznamenala horská služba vo všetkých horských oblastiach Slovenska 130 zásahov, čo je približne o desať percent viac ako v minulom roku.