Bratislava 4. septembra (TASR) - Spaľovanie lístia, konárov, zvyškov rastlín po zbere úrody a ostatného odpadu zo záhrad a domácností je zakázané. Environmentalisti z Priateľov Zeme - SPZ upozorňujú, že napriek tomu dochádza najmä v tomto období, keď sa zbiera úroda, k neustálemu porušovaniu viacerých zákonov. "Ľudia hromadne pália odpad zo záhrad, trávu, konáre či vňate. Nad dedinami, ale aj mimo nich sa vznášajú mračná bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu," informoval TASR Branislav Moňok z Priateľov Zeme.
Objasnil, že tak dochádza k porušovaniu Občianskeho zákonníka, podľa ktorého nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom či dymom. Spaľovanie odpadu predstavuje aj porušovanie zákona o odpadoch, v ktorom je zakázané spaľovať a skládkovať odpad inde ako v spaľovniach alebo na skládkach odpadov. "Navyše od 1. januára 2006 platí aj zákaz zneškodňovať odpad zo záhrad, parkov, cintorínov či verejnej zelene. Zákon o ochrane pred požiarmi zas hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a že sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov," objasnil Moňok.
Pri spaľovaní odpadov na záhradách sa uvoľňujú toxické látky, ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivý čpavok, uhľovodíky, dechtové látky a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. "Pri spaľovaní odpadov doma sa uvoľňujú škodlivé látky v ešte vyšších koncentráciách než je to v mnohých priemyselných závodoch. Dôvodom je horenie za nízkych teplôt a nedostatočného okysličovania," upozorňuje Katarína Vrábľová z Priateľov Zeme. Podotkla, že spálením organického odpadu doslova vypúšťame do vzduchu organické hnojivo a meníme ho na škodlivé plyny.
Zákony umožňujú zelený odpad iba zhodnocovať. Jedným z možných a najjednoduchším riešením je jeho kompostovanie. Lístie, trávu a drevnú hmotu možno spoločne s bioodpadom z kuchyne (zvyšky z jedál, odpad z čistenia ovocia a zeleniny) použiť na výrobu kompostu. Viaceré obce navyše od občanov tento odpad zbierajú alebo im ho umožňujú nosiť na obecné kompostoviská. Ku kompostovaniu nás nepriamo zaväzuje aj európska smernica, ktorá stanovila všetkým členským štátom Európskej únie povinnosť postupne znižovať množstvo skládkovaného komunálneho bioodpadu.