BRATISLAVA. Dlhodobá vízia rozvoja slovenskej spoločnosti varuje pred možným výraznejším prenikaním moslimského radikalizmu do strednej Európy, napríklad po oddelení Kosova od Srbska. Nevylučuje, že v dôsledku toho by sa mohli aktivizovať aj sily a hlasy volajúce po revízii Trianonskej zmluvy.
Úvodná prezentácia Dlhodobej vízie rozvoja slovenskej spoločnosti a otvorenie verejnej odbornej diskusie na túto tému sa dnes uskutočnilo v Bratislave za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica a podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča. Na vízii, ktorá má nastavené ciele do roku 2030, pracovalo viac ako 100 expertov rôznych vedeckých pracovísk a je otvoreným dokumentom.
Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti si môžete vo formáte .pdf stiahnuť tu.
Dokument uvádza, že v oblasti stredoeurópskeho regiónu možno očakávať špecifické problémy spojené s úbytkom obyvateľstva a následnou migráciou pracovných síl z iných regiónov Európy a sveta.
Tento faktor môže posilniť etnické napätie, pokiaľ politická elita zanedbá výchovu k občianskej tolerancii založenej na poznaní kultúrnych vzorov správania jednotlivých etnických skupín, vzájomnom obohacovaní prostredníctvom poznania rozdielov a zmierňovania ich prípadných protikladov.
Nedoriešené politické spory v bezprostrednom susedstve Slovenska (na Ukrajine a na Balkáne) môžu významne ovplyvniť celkovú politickú klímu v stredoeurópskom priestore a vnímanie Slovenska v zahraničí.
Dokument sa zaoberá aj najpravdepodobnejšími cestami vývoja sveta do roku 2030. Javia sa tri alternatívne scenáre - upevňovanie hegemónneho postavenia USA, vytváranie efektívneho multilateralizmu, prehlbovanie konfrontácie a chaosu.
Určiť pravdepodobnosť jednotlivých scenárov znamená predovšetkým analyzovať procesy globalizácie a integrácie. Na presadzovanie a prehlbovanie pozitívnych prvkov globalizácie sa z hľadiska štátnych záujmov Slovenska ukazuje ako rozhodujúce posilňovanie úlohy medzinárodného práva a jeho rozvoj.
Základným vkladom Slovenska na podporu vývoja podľa prvého alebo druhého scenára a na obranu štátnych záujmov musí byť všestranná obhajoba medzinárodného práva, podpora organizácií dbajúcich o jeho dodržiavanie, plnenie medzinárodných záväzkov a orientácia na ekonomickú spoluprácu.