Štiavnické Bane 5. septembra (TASR) Na odvalení bývalej zlatej štôlne Felix v Štiavnických Baniach sa v týchto dňoch intenzívne pracuje. Potvrdil to dnes pre TASR starosta obce Stanislav Neuschl. Prekážkou sú najmä kamene a hlina, za ktorými by mal byť očakávaný priestor štôlne. V rámci rozvoja cestovného ruchu v oblasti by chceli štôlňu otvoriť pre verejnosť.
Expert na miestne štôlne Ján Novotný tvrdí, že do nej v minulosti fárali významné návštevy príslušníkov panovníckeho rodu Habsburgovcov. V štôlni by mali byť, podobne ako v Glanzenbergu v Banskej Štiavnici, aj špeciálne schody spájajúce jednotlivé banské úrovne a tiež pamätné tabule na počesť návštev významných osobností. "Mysleli sme si, že ten zásyp bude kratší, ale vyzerá to tak, že ešte ďalšie dva metre je zásyp a zasahuje to do susedného pozemku. A je to dosť vysoký nános. Bude sa musieť zrejme začať murovať priečelie štôlne, aby z bezpečnostného hľadiska sa nič nestalo," uviedol Neuschl.
Prvý z celebrít fáral štôlňou arciknieža Maximilián, najmladší potomok Márie Terézie a Františka Lotrinského. Potom štôlňu prinášajúcu zlato pre Rakúsko Uhorsko navštívilo rakúske arciknieža Jozef Antonín Ján syn cisára Leopolda II., ktorý bol v tom čase uhorským palatínom. O vyše 20 rokov neskôr fáral do štôlne brat korunného princa Ferdinanda, zastreleného v Sarajeve, arciknieža František Karol.
Siedmeho júla 1852 sem zavítal aj cisár František Jozef II., manžel známej cisárovnej Sisi, ktorého sprevádzali arcikniežatá Albrecht a Ernest. Štôlňu vtedy celú osvetlili, postavili spomínané schody a tak si cisár až 551 metrov od ústia mohol pohodlne prezrieť pamätnú tabuľu pripomínajúcu návštevu jeho otca arcikniežaťa Františka Karola na tomto mieste v roku 1821.
Samospráva v Štiavnických Baniach plánuje v rámci rozvoja cestovného ruchu všetkých 31 okolitých šácht a štôlní na území obce označiť aj krátkou textovou anotáciou. "V minulosti naša obec bola centrom banskoštiavnického baníctva. Banské diela, ktoré predtým ústili na povrch, postupne splynuli s terénom a zanikli. V súčasnosti len staré mapy a niekoľko starých obyvateľov vie, kde začínajú a kde končia," povedal starosta.