MARTIN. V Kasárňach SNP v Martine sa v piatok uskutočnil slávnostný nástup príslušníkov Ozbrojených síl, ktorí v najbližších dňoch odídu plniť úlohy do mierových misií ISAF v Afagnistane a UNFICYP na Cypre.
Slovenský kontingent v Afganistane posilní 51 nových vojakov a na Cyprus odchádza 89 príslušníkov, aby vymenili tých, ktorí tam v súčasnosti pôsobia.
S vojakmi sa rozlúčil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučík Peter Gajdoš, náčelník Štábu operácií a výcviku Generálneho štábu ozbrojených síl SR generálmajor Jaroslav Vývlek a ordinár František Rábek.
V príhovore Peter Gajdoš poďakoval príslušníkom slovenského kontingentu za prácu, za všetok vynaložený čas a námahu, ktorú venovali príprave. "Charakter vojenských operácií sa za posledných desať rokov výrazne zmenil. Pre Vás sa skončila etapa prípravy a už o krátky čas preukážete svoje získané vojenské vedomosti a zručnosti priamo v operácii, i s našim strategickým partnerom, s príslušníkmi ozbrojených síl Holandského kráľovstva," zdôraznil generálporučík.
Uviedol, že za preukázanú profesionalitu v doterajšej činnosti si vojaci OS SR v mierových misiách vyslúžili vysoký rešpekt a uznanie. Robia tak dobré meno ozbrojeným silám, ale aj Slovenskej republike. Vyslovil presvedčenie, že budú nasledovať ich príklad a vzorne reprezentovať SR a jej ozbrojené sily na poli odbornom, osobnom i spoločenskom.
V operácii ISAF doteraz pôsobilo celkom 395 príslušníkov OS SR z toho prvýkrát aj štyri ženy, vo funkcii lekárky a zdravotných sestier v rámci zdravotníckeho tímu v priestore letiska KAIA v Kábule.
V apríli tohto roka sa v Bukurešti konal samit NATO, kde delegácia prezidenta SR vyhlásila ďalšie posilnenie vojenských spôsobilostí OS SR v operácií ISAF. Na základe uvedeného samitu Národná rada SR dňa 19. júna 2008 svojim uznesením č. 901 schválila návrh na zmenu mandátu, na navýšenie počtu na 246 príslušníkov OS SR v operácii ISAF v Afganistane.
Nasadenie ďalšieho personálu je novým príspevkov Ozbrojených síl SR, ktorý je realizovaný formou strážnej jednotky Tarin Kowt a národného podporného prvku, ako aj rotácie personálu do holandského provinčného rekonštrukčného tímu, v celkovom počte 51 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Veliteľ národného podporného prvku je zároveň najvyšším vojenským predstaviteľom Ozbrojených síl SR v priestore operácie, informoval zástupca hovorcu OS SR Mário Pažický. Dodal, že mierová operácia UNFICYP na Cypre pôsobí na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN č. 186 (1964) zo 4. marca 1964 s mandátom zabrániť obnoveniu ozbrojeného konfliktu medzi grécko-cyperskou a turecko-cyperskou komunitou podporovanou tureckými ozbrojenými silami, prispievať k udržaniu a obnove práva, poriadku a návratu do normálneho stavu. Mierová operácia UNFICYP je jednou z najstarších mierových operácii v histórii OSN.
Slovenská republika pôsobí v misii UNFICYP na Cypre od júna 2001. Momentálne tam pôsobí 195 príslušníkov Ozbrojených síl SR (z toho 11 žien). Z uvedeného počtu je 61 slovenských vojakov v štruktúrach veliteľstva misie a 134 plní operačné úlohy v Sektore 4 spolu so 63 príslušníkmi Obranných síl MR a 4 chorvátski dôstojníci. Doposiaľ sa v mierovej misii UNFICYP na Cypre vystriedalo celkom 1507 príslušníkov Ozbrojených síl, z toho 54 žien.