Ružomberok 5. septembra (TASR) Mediálna gramotnosť v Slovenskej republike je dôležitou súčasťou vnútroštátnych programov, projektov univerzít, ministerstva školstva a ministerstva kultúry. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič to povedal v úvode 23. ročníka svetového kongresu Rodina a médiá, ktorý sa začal dnes na pôde Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity (FF KU) v Ružomberku.
Môžem tiež konštatovať, že po prvý raz od vzniku duálneho televízneho a rozhlasového vysielania v SR (1993) sa do programového vyhlásenia súčasnej vlády dostala ako priorita podpora mediálnej výchovy," povedal Čaplovič. Doplnil, že na základe uvedeného záväzku spracuje vláda Slovenskej republiky koncepciu mediálnej výchovy ako súčasti vzdelávacieho systému spoločnosti, podporí vznik školiacich programov pre učiteľov, zameraných na využitie médií a nových komunikačných technológií vo vyučovacom procese. Spomínaná koncepcia bude podľa Čaploviča predložená na rokovanie vlády v roku 2010.
Prorektor KU Peter Olekšák v súvislosti s trojdňovým kongresom uviedol, že jeho organizovanie je pre univerzitu cťou. Rovnako aj to, že si svetové organizácie vybrali našu univerzitu na Slovensku, aby sme kongres zorganizovali. Bola to pre nás veľká výzva." Vyslovil presvedčenie, že závery kongresu, ktoré budú definované, budú vyjadrovať nielen stav problematiky, ale i nové riešenia a čo robiť, aby rodina bola médiami obohatená a nie ničená."
Na kongrese Rodina a médiá sa zúčastňuje približne 400 účastníkov zo 16 krajín. Tri desiatky prednášajúcich ponúknu riešenia, ako využiť médiá na posilnenie rodiny. Vystúpia svetovo uznávaní odborníci, okrem iných predseda medzinárodnej federácie žurnalistov Bernard Margueritte, sorbonský profesor a vedec Harvardskej univerzity Gérard-Fran‡ois Dumont.
Kongres sa koná od roku 1981. Jeho prvé ročníky boli v Latinskej Amerike, prvý európsky kongres rodiny sa uskutočnil v roku 1986 v Paríži. Poslednými hostiteľskými mestami boli Moskva, Lublin a Kyjev.