BANSKÁ BYSTRICA 6. septembra (SITA) – Tohtoročné Dni mesta Banská Bystrica, ktoré banskobystrický magistrát organizuje od štvrtka 11. do nedele 14. septembra, budú mať každý deň inak ladený program. Naznačujú to aj prívlastky v pomenovaniach programu, keď štvrtkový má názov Historická Bystrica, piatkový Slávnostná Bystrica, sobotný Veselá Bystrica a nedeľný Detská a folklórna Bystrica.
Ako informovala hovorkyňa primátora Monika Pastuchová, históriu mesta priblíži výstava fotografií z archívov Stredoslovenského múzea, ktorej vernisáž bude vo štvrtok a rovnako aj výstava maliarskych prác Banská Bystrica v letných obrazoch. Novodobú históriu Radvanského jarmoku bude prezentovať séria veľkoplošných fotografií. „V piatok prostredníctvom kultúrneho programu priblížime dejinné historické udalosti. Počas slávnostného ceremoniálu otvorí Dni mesta Banská Bystrica primátor Ivan Saktor,“ uviedla Pastuchová. Súčasťou piatkového programu bude aj vojenský tábor stredovekých obrancov mesta, ukážky remeselných dielní, divadelné etudy s dobovou atmosférou a slávnostnému ceremoniálu bude predchádzať sprievod mestom. Sobota je venovaná zábave s hudbou rôznych štýlov a záverečný deň mestských osláv bude patriť folklórnym tradíciám a deťom. Ukážky z muzikálu Neberte nám princeznú a predstavenie Elá Hop sú podľa hovorkyne veľkým lákadlom pre malých aj dospelých divákov.
Súčasťou Dní mesta Banská Bystrica bude už tradične Radvanský jarmok, tentoraz jeho už 351. ročník, a 11. ročník Trhu remesiel. Vyžiadajú si viaceré obmedzenia motorovej dopravy v centre mesta.
pt;nr;pu