Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Népszava: Maďarská strana nechce rokovať na turíčny pondelok

Budapešť 25. apríla (TASR) - Slovenská strana navrhla maďarským partnerom 4. jún ako termín pokračovania rokovaní o problematike dunajskej sústavy vodných diel. Maďarská strana však podľa informácií dnešného vydania budapeštianskeho denníka Népszava nechce rokovať počas turíčnych sviatkov, preto sa stretnutie odborníkov v Bratislave uskutoční pravdepodobne v inom čase, bližšom pôvodne stanovenému termínu.

Podľa slov hlavného poradcu Gábora Bartusa, ktorý je predstaviteľom Úradu splnomocnenca vlády MR pre dunajskú problematiku, z listu, ktorý maďarská strana dostala v utorok, vyplýva, že SR akceptuje za bázu rokovaní nedávny návrh maďarskej strany a ponúka, aby sa popri plenárnych rokovaniach delegácií oboch krajín začali aj konzultácie na expertnej úrovni.

Maďarskí odborníci by už prvú takúto príležitosť chceli využiť na prerokovanie otázok rozdelenia vôd Dunaja, respektíve stanovenia podielu na dunajskom vodnom diele, pretože v týchto bodoch sú postoje oboch strán predbežne odlišné, uviedol Gábor Bartus. Podľa názoru Bratislavy činí maďarský podiel na VD Gabčíkovo 14 percent, kým podľa Budapešti je to minimálne 25 percent. Maďarská strana požiada na rokovaniach v Bratislave o výmenu adekvátnej časti v Gabčíkove vyrobenej elektrickej energie, na ktorú má nárok, za viac vody do starého koryta Dunaja. Ak by Slovensko pustilo do koryta iba vodu navyše za podiel, ktorý samo uznáva, znamenalo by to zvýšenie zo súčasných 17-18 percent na takmer 30 percent prietoku, poznamenal.

Vodu navyše potrebuje maďarská strana na zlepšenie ekologickej situácie Malého Žitného ostrova (Szigetközu).

Maďarskí odborníci využili pri vypracovaní nedávno do Bratislavy zaslaného "harmonogramu rokovaní" návrh riešenia dunajskej problematiky, ktorý predložila v roku 1999 Budapešť, ako aj odpoveď slovenskej strany z konca minulého roka.

Ak by rokovania dospeli k dohode o hlavných bodoch, pravdepodobne ešte v tomto roku by splnomocnenci oboch krajín uzavreli medzivládnu dohodu. V tomto dokumente by sa zakotvili princípy dvojstrannej medzištátnej zmluvy, ktorá by neskôr nahradila pôvodnú dohodu o výstavbe a spoločnom prevádzkovaní Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) z roku 1977, píše Népszava.

Die Presse: Maďarsko a Slovensko nechcú prijať prechodné obdobia

Viedeň 25. apríla (TASR) - Maďarsko nechce jednoducho prijať obmedzenia pohybu pracovných síl po svojom vstupe do Európskej únie. Premiér Viktor Orbán oznámil po rokovaniach so svojím slovenským kolegom Mikulášom Dzurindom, že ako "odpoveď na sedemročné moratórium predloží Maďarsko protinávrh." Tento návrh, ktorý zatiaľ bližšie nešpecifikoval, by sa mal stať aj súčasťou rokovaní o vstupe Maďarska do EÚ, píše dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse.

Európska komisia vyhovela želaniu Nemecka a Rakúska a pre nové členské krajiny navrhla päťročné prechodné obdobie, počas ktorého bude v EÚ obmedzený prístup na trhy práce pre záujemcov z novoprijatých krajín. Túto lehotu možno podľa potreby predĺžiť ešte o dva roky, informuje rakúsky denník a pripomína, že nesúhlas s prechodnými obdobiami sa neozýva len z kandidátskych krajín ale aj zo strany štátov únie. Vyslovene opačný názor na túto otázku majú Švédsko a Španielsko, aj keď ich pohnútky sú v tomto ohľade principiálne odlišné.

Kým v tejto otázke zavládla medzi Orbánom a Dzurindom zhoda, nemožno to isté tvrdiť o ďalšej, nadmieru chúlostivej záležitosti, konštatuje Die Presse. Pokiaľ by mala Budapešť podvihnúť na úroveň zákona osobitné podmienky pre príslušníkov maďarskej menšiny v krajinách susediacich s Maďarskom, znamenalo by to negatívnu zmenu ovzdušia vo vzájomných vzťahoch nielen medzi jednotlivým národnosťami, žijúcimi na Slovensku, ale aj medzi samotným Maďarskom a jeho susedmi, cituje viedenský denník Dzurindu. Orbán v tejto súvislosti oponoval poznámkou, že podobné pravidlá majú aj iné krajiny.

Vláda v Budapešti chce vystaviť Maďarom, žijúcim v zahraničí vlastné identifikačné preukazy, ktoré by ich majiteľom umožnili získať v Maďarsku automaticky dočasné pracovné povolenie, prístup k vzdelaniu a zdravotníckej starostlivosti a poskytli im aj iné výhody, uzatvára Die Presse.

Spor o pozemky českých chatárov v slovenskej obci Kasárna sa vyostruje

Zlín 25. apríla (TASR) - Spor o pozemky medzi českými majiteľmi rekreačných objektov v slovenskej obci Kasárna v pohorí Javorníky a slovenskou stranou sa vyostruje. Starosta obce Makov koncom minulého týždňa oznámil, že pozemky, ktoré pred rozdelením Česko-Slovenska patrili zlínskym športovým klubom SK Zlín a TJ Moravan Otrokovice, sú predané a zaknihované na katastrálnom úrade v Čadci.

Pozemky, na ktorých postavili chaty členovia klubov v oblasti Kasárna (po rozdelení federácie pripadla Slovensku), získali športové kluby do trvalého užívania v roku 1972. V areáli prevádzkujú aj lyžiarsky vlek, na ktorý dodnes splácajú dlh. Proti zamýšľanému predaju pozemkov sa začiatkom apríla zástupcovia klubov ohradili v obci Makov i na katastrálnom úrade v Čadci. Vedúci KÚ Alojz Jurčík im sľúbil, že sa prevod pozastaví, kým sa situácia vysvetlí.

"Nezostáva iné, len aby sme celú kauzu riešili súdnou cestou. Obávam sa, že celý konflikt nie je o zákonoch, ale o ľudskosti a morálke," povedal dnes TASR riaditeľ SK Zlín Pavel Chwaszcz. Dohoda, ktorú majitelia objektov ponúkali - odkúpenie pozemkov, platenie nájmu za ne či ponuky na odpredaj objektov, nebola možná. V tejto súvislosti spomenul list veľvyslanca SR v ČR Ladislava Balleka. "Od veľvyslanca sme dostali krásny list, v ktorom nás nabáda, aby sme boli veľkorysí v súvislosti so vstupom do EÚ. Ale realita je celkom iná," dodal.

"Bolo nám oznámené, že pozemky sú už predané. Ďalšie diskusie a protesty boli rázne zamietnuté," povedal TASR šéf TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů. Ako vyplýva zo zápisu z rokovania so starostom Makova, starosta Marián Masnica spochybnil vlastnícky vzťah oboch klubov k nehnuteľnostiam. Uviedol, že nechá preskúmať, či aj na chaty nemá podľa slovenských zákonov obec právo, čo má byť odvetou za zmedializovanie celého prípadu.

Rovnaký postoj zaujali i noví majitelia pozemkov Ján Dorociak a Štefan Bajcár. Zástupcom SK Dorociak oznámil, že má záujem predovšetkým o chatu, kde mieni podnikať. Ak kluby preukážu vlastnícke právo, môžu s nimi spolupracovať. Podnikateľ im potom umožní tretinovú účasť v s.r.o. Členovia klubu budú môcť chatu využívať za výhodnejších podmienok, ale iba v určenom období a v stanovenom počte členov, to znamená okrem Vianoc, Silvestra atď. V prípade, že bude spolupráca odmietnutá, potom Dorociak požiada slovenský súd o odstránenie chaty z pozemku.

Dorociak potvrdil, že chce investovať do chaty, vybudovať tam reštauračné zariadenie a vylepšiť komunikácie v oblasti Kasárna. Pre tento účel má údajne spoločníka, ktorý zabezpečí financie z fondu PHARE. Oznámil, že chápe rozhorčenie majiteľov chát, ale on je podnikateľ, ktorý iba využíva slovenské zákony. Keby to neurobil, urobil by to niekto iný, uvádza sa v zápise.

"Z rokovania s oboma podnikateľmi vyplýva, že chcú prísť k objektom veľmi lacno. Celá akcia je dobre dohodnutá a premyslená," obáva sa Janů, ktorý vidí ako poslednú nádej vyriešiť spor na politickej úrovni.

Spielvogel sa z ambasády vrátil k obchodu

Bedford 25. apríla (TASR) - Bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Carl Spielvogel, ktorý nedávno ukončil svoju diplomatickú misiu, sa vrátil do funkcie člena správnej rady spoločnosti Data Broadcasting Corporation (DBC). Informovala o tom internetová spoločnosť Dow Jones and Company.

Spielvogel z vedenia DBC rezignoval v apríli 2000 v súvislosti s vymenovaním za veľvyslanca. Diplomatickú misiu, ktorú viedol osem mesiacov, opustil po tom, čo demokratov vo Washingtone vystriedala republikánska administratíva.

Rodák z Brooklynu je okrem toho šéf a predseda predstavenstva spoločnosti Carl Spielvogel Associates Inc. V minulosti pracoval vo vedení viacerých obchodných a marketingových spoločností.

"Všetci členovia správnej rady spolu so mnou vítajú Carla Spielvogela späť v rade. Jeho veľké skúsenosti a znalosti DBC budú pre spoločnosť, rovnako ako v minulosti, veľkým prínosom," vyhlásil prezident a predseda predstavenstva DBC Stuart Clark.

DBC je poprednou svetovou firmou, ktorá sa zaoberá poskytovaním finančných a obchodných informácií pre investorov. Firma má sídlo v meste Bedford, štát Massachusetts, a v 20 pobočkách v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Austrálii zamestnáva asi 1600 ľudí.

Slovenskí Rómovia síce cestujú aj do Švédska, situácia však nie je dramatická

Štokholm 25. apríla (TASR) - Situácia v súvislosti so slovenskými Rómami uchádzajúcimi sa o azyl vo Švédsku je v tejto škandinávskej krajine stabilizovaná. Uviedol to dnes pre TASR slovenský konzul vo Švédsku Ján Kvapil.

Ako ďalej dodal, od začiatku tohto roka požiadalo o azyl vo Švédsku dovedna 34 slovenských Rómov. Z tohto počtu tvorí prevažnú časť 25-členná skupina, ktorá prišla minulý týždeň a požiadala o azyl v juhošvédskom meste Malmö. Všetci z nich však v utorok krajinu opustili, pretože miestne úrady ich žiadosti v urýchlenom konaní zamietli. Je možné, že vo Švédsku sa už nenachádza ani jeden slovenský Róm. Slovenský zastupiteľský úrad nemá informácie o tom, že by do Švédska prišli v týchto dňoch ďalší slovenskí Rómovia.

Podľa slovenského konzula nie je Švédsko v porovnaní s inými škandinávskymi krajinami pre Rómov atraktívne vzhľadom na promptnosť švédskej administratívy pri posudzovaní žiadostí o azyl, čo znamená, že krajinu musia v priebehu niekoľkých dní opustiť.

Rovnako nie sú motivujúce ani nízke sociálne dávky, ktoré žiadatelia dostávajú. Žiadateľ o azyl umiestnený v azylovom centre dostáva totiž na deň len 21 švédskych korún (SEK), čo predstavuje len necelých sto slovenských korún. Oveľa vyššia nie je ani suma, ktorú dostanú uchádzači žijúci mimo azylového centra. Tí musia vystačiť so 70 SEK na deň a v prípade, že pricestovali aj s manželským partnerom dostanú len 60 SEK na osobu a deň.

V tejto súvislosti vyjadril Kvapil presvedčenie, že sa situácia nebude dramatizovať a zostane aj naďalej stabilizovanou.

Víza do Belgicka Slovákom v krátkom čase nehrozia

Brusel 25. apríla (TASR) - Víza do Belgicka v krátkodobom časovom horizonte občanom Slovenska nehrozia. Po dnešných rokovaniach v Bruseli to vyhlásil štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ.

Potvrdila to aj jeho kolegyňa z belgického ministerstva Annemie Neytsová. Podľa nej je príliš skoro hovoriť o zavedení víz, Belgicko však bude situáciu okolo migrácie slovenských Rómov v nasledujúcich týždňoch pozorne sledovať.

Dnešné vyhlásenie Neytsovej je však v rozpore s utorkovým tvrdením belgického vicepremiéra Johana Vande Lanotta, podľa ktorého sa už Belgicko rozhodlo čo najskôr začať na úrovni EÚ procedúru umožňujúcu obnovenie víz pre Slovensko.

"V krátkodobom horizonte to, čoho sa obáva slovenská verejnosť, teda zavedenie víz (zo strany Belgicka) nehrozí," povedal Figeľ novinárom po rokovaní s Neytsovou. Brusel považuje podľa neho Slovensko za bezpečnú krajinu a žiadny občan SR v Belgicku nemá šancu získať azyl.

"Dôverujeme, že akékoľvek jednostranné kroky belgickej vlády by boli vopred prerokované so slovenskou stranou, ako to bolo prisľúbené v (telefonickom) rozhovore oboch premiérov (v pondelok)," dodal Figeľ. Podľa neho sa skupina Rómov rozhodla otestovať, či nové prísne azylové podmienky v Belgicku skutočne fungujú a verí, že táto vlna čoskoro opadne.

Podľa najnovších informácií z belgického Úradu pre cudzincov požiadalo v pondelok o azyl deväť a v utorok desať slovenských Rómov. Ich celkový počet za apríl tak dosiahol 127. Ďalší Rómovia však môžu prísť čoskoro - autobus z Brna a Prahy prichádza do Bruselu každý deň, linka z Bratislavy má príchody v sobotu, pondelok a stredu.

Belgická štátna tajomníčka po dnešnom stretnutí s Figeľom zopakovala, že od januára platia v krajine nové prísne azylové pravidlá. Žiadatelia o azyl nedostávajú žiadnu finančnú pomoc, sú umiestňovaní do otvorených prijímacích centier a po zamietnutí žiadosti, ku ktorému dochádza do troch týždňov, sú nútení z Belgicka odísť. Neytsová tiež odmietla, že by neúspešní žiadatelia dostávali peniaze na cestu domov.

Štatistiky hovoria, že v počte žiadateľov o azyl v Belgicku je Slovensko hneď na druhom mieste za Ruskom. V januári prišlo 74, vo februári 19, v marci 63 a v apríli zatiaľ 127 Slovákov. Spomedzi kandidátskych krajín Slovensko jasne vedie - belgické úrady evidujú v apríli asi 20 Čechov, štyroch Poliakov, ani jedného Maďara.

Predseda SDSS rokoval s novým lídrom ČSSD Vladimírom Špidlom

Praha 25. apríla (TASR) - Predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) Jaroslav Volf dnes v Prahe rokoval s novým predsedom českých sociálnych demokratov, ministrom práce a sociálnych vecí Vladimírom Špidlom. Témou stretnutia boli okrem spolupráce oboch politických strán aj reforma dôchodkového systému a ďalšie problémy rezortu sociálnych vecí.

Ako uviedol Volf pre TASR, reforma dôchodkového systému je stredobodom pozornosti ako na Slovensku, tak aj v ČR. Predseda SDSS sa zaujímal o návrh zákona českého ministerstva a v tejto súvislosti spomenul napríklad model kombinácie priebežného a zamestnaneckého prístupu, aký využíva napríklad aj nemecká strana. S ministrom práce a sociálnych vecí hovorili aj o otázkach zamestnanosti a Volfa zaujal postoj Špidlu, ktorý chce zvýšiť motiváciu ľudí zamestnať sa.

Obaja politici rokovali aj o nedávno predloženom návrhu poslankyne ČSSD Jany Volfovej, podľa ktorého by mal štát vyplácať výživné za otcov, ktorí odmietajú platiť na svoje deti. Štát by mal tieto platby následne vymáhať. Podľa Volfa podobný návrh vznikol pred niekoľkými rokmi aj na pôde SDSS.

Volf v Prahe rokoval aj s odborníkmi z radov sociálnej demokracie o problematike transformácie železníc, ktorá v súčasnosti prebieha aj v ČR. Predseda SDSS, ktorý je spravodajcom Národnej rady SR k návrhom zákonov, týkajúcich sa transformácie Železníc SR, chcel porovnať situáciu v SR a ČR vzhľadom na rovnakú východiskovú situáciu v oboch krajinách. O týchto otázkach rokovali minulý týždeň českí predstavitelia s odborníkmi z Francúzska, Nemecka a z Európskej komisie (EK).

Slovenskí predstavitelia sa venovali v PZ RE ochrane ľudského genómu

Štrasburg 25. apríla (TASR) - Plénum Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) v Štrasburgu sa dnes zaoberalo dvomi komplikovanými bodmi programu: ochranou ľudského genómu a transplantáciami ľudských orgánov a tkanív. K týmto témam dnes zároveň vystúpili dvaja slovenskí poslanci: vedúci slovenskej delegácie a podpredseda Zahraničného výboru NR SR Juraj Švec a poslankyňa za Hnutie za demokratické Slovensko Irena Belohorská.

Ako pre TASR uviedla I. Belohorská, slovenská delegácia na PZ RE má nabitý program a výrazne pociťuje absenciu troch jej členov: predsedu Zahraničného výboru NR SR Petra Weissa, Petra Ošvátha a Jozefa Prokeša.

J. Švec okrem povinností, ktoré mu vyplývajú z titulu vedúceho slovenskej delegácie, absolvoval večere u generálneho tajomníka RE Waltera Schwimmera a predsedu PZ RE Russela Johnstona. Zároveň vystúpil za liberálnu politickú frakciu k dvom nosným témam dnešného dňa: k ochrane ľudského genómu a k transplantáciám, ktoré sú témami dodatkového protokolu k ľudským právam a k biomedicíne. Tento protokol hovorí o transplantáciách orgánov a tkanív ľudského pôvodu.

I. Belohorská sa vo svojom dnešnom vystúpení zamerala na situáciu na Slovensku, pričom zdôraznila, že "spoločná Európa a EÚ potrebuje spoločné pravidlá hry v oblasti transplantácií ľudských orgánov". Zároveň absolvovala aj stretnutia v monitorovacom výbore, kde bola nosnou témou Ukrajina.

Oľga Keltošová a I. Belohorská boli vo svojich politických skupinách odhlasované ako pozorovateľky na voľby v Albánsku. Arpád Duka-Zólyomy a Mária Angelovičová by mali vo štvrtok vystúpiť k výročiu černobyľskej havárie.

Slovenské integračné ambície majú v USA čoraz väčšiu podporu

Washington 25. apríla (TASR) - Slovenské ambície súvisiace s členstvom v transatlantických a európskych zoskupeniach majú čoraz väčšiu podporu v americkom politickom, zákonodarnom a spoločenskom spektre a svoj dnešný dobrý imidž chceme ďalej umocňovať, povedali dnes americkým médiám predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej a predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss.

Obaja v týchto dňoch rokovali na pôde Kongresu, v štáte Pensylvánia a stretli sa aj s predstaviteľmi National Endowment for Democracy vo Washingtone, kde hovorili na tému spolupráce koaličnej vlády na Slovensku a o jej perspektívach a skúsenostiach.

V Pensylvánii, kde žije vyše 470 tisíc Američanov slovenského pôvodu, sa F. Šebejovi a P. Weissovi dostalo mimoriadne srdečného prijatia či už na pôde pensylvánskeho zákonodarného zboru, alebo pri stretnutí s veľmi vplyvným guvernérom tohto štátu na východe Spojených štátov Tomom Ridgom. Pôvodne zdvorilostne koncipovaná návšteva guvernéra sa premenila na veľmi obsažný takmer hodinu a pol trvajúci dialóg o možnej spolupráci štátu Pensylvánia a Slovenska.

Náš štát by mohol byť vstupnou bránou pre Slovensko do Spojených štátov a o tom chcem hovoriť aj počas mojej májovej návštevy v Bratislave, povedal hosťom guvernér Ridge, ktorého matka pochádza zo Slovenska. Okrem proatlantických ambícií Slovenska hovorili F. Šebej a P. Weiss v Pensylvánii najmä o skúsenostiach, ktoré tento americký štát získal pri prestavbe svojho hospodárstva, kde v minulosti dominovalo baníctvo a oceliarsky priemysel. Prestavbu priemyslu z ťažkého na elektrotechnický dokázal tento štát urobiť vo veľmi krátkom čase a za podpory republikánov a demokratov v tamojšom parlamente. Po krátkom období recesie Pensylvánia dnes patrí k štátom s vyspelým priemyslom, kde sa nezamestnanosť pohybuje hlboko pod päť percent.

"Pre nás bolo doslova fascinujúce, ako Pensylvánia dokázala urobiť konverziu tradičného priemyslu, ktorý stelesňujú dymiace komíny, na novú ekonomiku s modernými technológiami," povedal pre TASR Peter Weiss. Pokiaľ ide o záujem Američanov o vnútropolitickú situáciu na Slovensku František Šebej povedal, že všetci, s ktorými mali možnosť doteraz hovoriť, majú priateľský vzťah k Slovensku a sú presvedčení, že vízia Washingtonu o Európe zjednotenej a slobodnej, ktorá je súčasťou aliancie, je dôležitá aj pre bezpečnosť samotných Spojených štátov.

Washington podľa F. Šebeja nechce, aby v Európe boli krajiny viacerých kategórií, aby na kontinente neboli ohniská možných konfliktov, najmä etnických. Podľa F. Šebeja a P. Weissa vo Washingtone počuli minimálne o dvoch verziách rozšírenia Severoatlantickej aliancie. Podľa jednej pravdepodobnejšej verzie spojenci údajne uvažujú ponúknuť členstvo v aliancii Slovensku a Slovinsku. Podľa mienky slovenských poslancov sú však dva bloky, ktoré môžu ohroziť pozvanie Slovenska do NATO. Prvým je politická stabilita a kontinuita a orientácia po budúcich parlamentných voľbách a druhým záväzným faktorom je podpora verejnej mienky pre vstup Slovenska do aliancie.

Belgicko s vízami zatiaľ počká, rozhodujúce budú najbližšie týždne

Brusel 25. apríla (TASR) - Hrozba obnovenia vízovej povinnosti pre Slovensko zo strany Belgicka je aktuálna a rozhodujúci bude vývoj migrácie slovenských Rómov v najbližších týždňoch. Také je posolstvo belgického ministra vnútra Antoina Duquesna, ktoré dnes adresoval prostredníctvom slovenských médií v Bruseli.

Minister potvrdil, že ak sa v najbližšom čase situácia okolo slovenských žiadateľov o politický azyl v Belgicku nezmení, začne na úrovni Európskej únie (EÚ) procedúru, ktorá umožní obnovenie vízovej povinnosti pre Slovensko. Neuviedol, ako dlho je Belgicko ochotné čakať alebo aký počet slovenských žiadateľov bude považovať za neúnosný, ale rozhodnutie začať procedúru "nebude otázkou mesiacov".

"Už sme upozornili Európsku komisiu a budeme informovať o situácii členské štáty," povedal Duquesne. Minister pripustil, že o výnimku zo spoločnej vízovej politiky EÚ môže Brusel žiadať iba vo výnimočných prípadoch, ak však bude pokračovať vlna azylantov zo Slovenska, nebude s takýmto krokom váhať.

Podľa jeho slov evidujú belgické úrady k dnešnému dňu 132 slovenských žiadateľov za mesiac apríl. Hoci každá žiadosť sa posudzuje individuálne, v prípade Slovenska možno podľa neho vo všeobecnosti povedať, že všetky budú zamietnuté.

Duquesne dôrazne pripomenul, že v Belgicku platia od začiatku roka nové veľmi prísne pravidlá azylovej politiky, podľa ktorých nedostávajú azylanti žiadnu finančnú pomoc, proces posudzovania žiadosti sa urýchlil a nepresahuje mesiac a niekoľko dní po zápornej odpovedi úradov a príkaze na opustenie krajiny sú neúspešní žiadatelia vyhosťovaní.

J. Migaš navštívil krajanov v Thunder Bay

Thunder Bay 25. apríla (TASR) - Slovenská parlamentná delegácia po oficiálnych rokovaniach v Ottawe a pred stretnutím s podnikateľom Tomášom Baťom v Toronte navštívila krajanov žijúcich v Thunder Bay.

Slovenská komunita tam žije vyše 120 rokov spoločne s ďalšími 15 národnosťami. Migaš dnes dopoludnia miestneho času zasadil v Záhrade medzinárodného priateľstva lipu, ktorá pribudla k ďalším stromom nachádzajúcim v záhrade zriadenej v roku 1967 predstaviteľmi piatich národností - slovenskej, poľskej, nemeckej, ukrajinskej a fínskej. V Thunder Bay je pochovaný aj starý otec Jozefa Migaša, ktorý tam v roku 1929 odišiel za prácou a je tam aj pochovaný.

Po diskusiách s predstaviteľmi slovenskej komunity vo večerných hodinách miestneho času odcestujú slovenskí poslanci do Toronta, kde bude posledný deň ich oficiálnej návštevy v Kanade.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 7. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 17 178
 2. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 6 733
 3. Moskva alebo Petrohrad? 6 179
 4. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 3 258
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 398
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 910
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 856
 8. S odletmi z Košíc leto nekončí. A tie ceny! 1 786
 9. Chcela vyliečiť syna, vyvinula prírodnú kozmetiku Ťuli a Ťuli 1 711
 10. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 460

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Liptovskom Hrádku JÁN VRBENSKÝ hovorí, že za holé časti národných parkov môžu kalamity, nie lesníci.

KOMENTÁRE

Už opäť Air Kiska

Kiskov portrét zaujíma v obrazárni nepriateľov Fica (Smeru a SNS) stále popredné miesto.

DOMOV

Ochranár, pred ktorým cúvli lesníci aj štát

Za dlhodobý prínos získal Bielu vranu Erik Baláž.

Neprehliadnite tiež

Domov

Tohtoročné Ceny Pamäti národa získali Slováci Matejčíková a Šimko

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Národnom divadle v Prahe.

Domov

Na zhromaždenie pri príležitosti 17. novembra prišli stovky ľudí

Novozvolení župani a lídri opozície sa stretli v Bratislave.

Domov

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Liptovskom Hrádku JÁN VRBENSKÝ hovorí, že za holé časti národných parkov môžu kalamity, nie lesníci.

Domov

Lykožrút opäť na scéne. Trnka ho riešil mucholapkami, Vareha metličkami

Debata o nekontrolovanej ťažbe v chránených lesoch znovu otvorila aj tému lykožrútov. Dvaja ministri pre nich čelili stíhaniu.