BRATISLAVA. Legislatívna rada vlády SR posúdi v utorok 9. septembra návrh novely zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR (NR SR) z dielne koaličných poslancov Pavla Pašku a Miroslava Číža. Práve táto novela má do budúcnosti zabrániť falšovaniu podpisov poslancov tak, ako k tomu údajne došlo v prípade Rafaela Rafaja a Jána Slotu (obaja SNS). Pozitívne stanovisko rady k návrhu bude znamenať jeho postúpenie pravdepodobne už na stredajšie (10. septembra) rokovanie vlády SR.
Podľa novely, ktorá sa momentálne nachádza v legislatívnom procese NR SR v druhom čítaní a mala by platiť od 15. októbra, nebude možné zastúpiť poslanca pri zapisovaní sa do prezenčnej listiny iným zákonodarcom. Prezenčné listiny z každého dňa by mali podpisovať overovatelia schôdze, prezenčné listiny zo zasadnutí parlamentných výborov zase overovatelia výboru. Ak sa poslanec nezapíše do prezenčnej listiny, za potvrdenie jeho účasti sa bude považovať aj prítomnosť na hlasovaní počas rokovacieho dňa. Poslanca, ktorý sa nechá podpísať iným zákonodarcom, bude môcť parlament disciplinárne stíhať.
Zabrániť možnému falšovaniu podpisov poslancov na prezenčných listinách, ale inou formou, chcel aj Daniel Lipšic (KDH). Na júnovú schôdzu parlamentu predložil novelu rokovacieho poriadku, podľa ktorej sa poslanci mali registrovať hlasovacou kartou v rokovacej sále. Návrh však vplyvom nedostatku hlasov neprešiel do druhého čítania.
Novela rokovacieho poriadku politikov Smeru-SD rieši aj zavedenie tzv. elektronického parlamentu. Práca NR SR by sa mala zefektívniť formou podávania a doručovania materiálov v elektronickej podobe, čo by malo znížiť spotrebu papiera. "Doterajší spôsob doručovania materiálov poslancom nebol dostatočne efektívny nielen z časového hľadiska, ale aj z hľadiska finančnej náročnosti, vzhľadom na to, že všetky materiály na rokovanie schôdze národnej rady boli poslancom doručované v písomnej forme," vysvetľujú navrhovatelia.
Všetky vládne návrhy zákonov sa v súčasnosti musia do parlamentu doručiť v 250 výtlačkoch. Poslanecké návrhy sa zasa distribuujú v počte 150 kusov. Minulý rok tak parlament spotreboval približne deväť ton papiera.
O problematike účasti, resp. ospravedlnenej neúčasti poslancov na schôdzach NR SR, sa začalo výraznejšie hovoriť po prepuknutí kauzy údajného falšovania podpisov spomínanými vrcholnými predstaviteľmi SNS. Denník Sme vtedy (17. mája) priniesol informáciu, podľa ktorej na schôdzi neprítomného lídra národniarov Slotu do prezenčnej listiny niekoľkokrát zapisoval šéf poslaneckého klubu SNS Rafaj. Obaja tieto tvrdenia odmietli a podpisy označili za autentické. Predseda parlamentu Paška vzápätí vyhlásil, že im verí.
Dvadsaťdvačlenná legislatívna rada vlády, ktorej predsedá minister spravodlivosti Štefan Harabin, je poradným, iniciatívnym a koordinačným orgánom vlády SR v oblasti legislatívy. Jej úlohou je okrem iného prerokúvať a posudzovať návrhy ústavných zákonov, zákonov, návrhy nariadení vlády a legislatívnych zámerov a pripravovať pre vládu stanoviská k týmto návrhom. Rada tiež posudzuje súlad prerokúvaných materiálov s právom EÚ a dohovormi Rady Európy, ktorými je SR viazaná.