BANSKÁ BYSTRICA. Vyplýva to z informácií ministerstva životného prostredia. Záujem o nové náleziská podporila cena zlata, ktorá sa počas tohto roku vyšplhala na rekordných 1031 dolárov (takmer 21.914 korún) za trójsku uncu (asi 31 gramov).
Najväčší záujem majú firmy o lokality stredného Slovenska. Pri Kremnici, kde sa po stáročia zlato ťažilo, je preukázané ložisko s približne 30 tonami zlata. Spoločnosť Kremnica Gold, ktorá by chcela nálezisko vyťažiť, zatiaľ nemá potrebný súhlas mesta. Podľa konateľa Borisa Bartalského sa však spoločnosť neupína iba k ťažbe v Kremnici, ale hľadá vzácny kov na ďalších dvoch lokalitách. "Skutočný potenciál je na južnej strane obce Vyhne," povedal Bartalský.
Nádejné sú aj geologické prieskumy cyperskej spoločnosti Emed Mining pri obci Slatinské Lazy v okrese Detva. Firma v lete na svojich internetových stránkach informovala, že jej geológovia pri skúšobných vrtoch narazili na zlatonosnú žilu s obsahom viac ako gram zlata na tonu.
Jediná spoločnosť, ktorá v súčasnosti na Slovensku zlato ťaží, je Slovenská banská v Hodruši-Hámroch pri Banskej Štiavnici. Napriek tomu, že je firma v útlmovom režime, získala z podzemia v minulom roku takmer 90 kilogramov zlata. Približne rovnaké množstvo vyťažia podľa jej riaditeľa Richarda Kaňu pri prieskumných činnostiach a doťažbe starých nálezísk aj v tomto roku.
Podľa odborníkov sú najväčšie šance na nájdenie nového náleziská práve v lokalitách stredného Slovenska, kde sa už v minulosti zlato ťažilo. Menšie nálezy zlata sa však dajú v budúcnosti očakávať napríklad aj v okolí Zlatej Bane v pohorí Slánske vrchy na východe krajiny.
Prevažná časť spoločností, ktoré v súčasnosti na Slovensku hľadajú zlato, má zahraničných majiteľov. Okrem Kremnica Gold, ktorá je dcérskou spoločnosťou kanadskej firmy Tournigan Energy, majú zaregistrované prieskumné územia napríklad firmy G.B.E. a Bellmin ovládané britskou spoločnosťou Anglo-Slovak Minerals. Zlato hľadajú najmä na východe Slovenska, ale aj v Turčeku neďaleko Kremnice a pri Handlovej.
Samosprávy sa často plánom na otváranie nových povrchových baní na ťažbu nerastov bránia. Náleziská sa najčastejšie nachádzajú v horských oblastiach, ktoré by chceli obce využívať najmä na rekreáciu a od zvýšeného prílivu turistov očakávajú naplnenie obecných pokladníc. Firmy nemôžu s ťažbou podľa zákona začať, pokiaľ s ňou dotknuté obce nesúhlasia.
Vlastimil Rezek fab