Chorvátske úrady vykonávajú identifikáciu obetí

(AKTUALIZOVANÉ 16:54) Chorvátska polícia a záchranári vynaložili maximálne úsilie, aby pomohli slovenským občanom, ktorí nehodu prežili.

Vrak havarovaného autobusu je na expertíze.(Zdroj: TASR)

GOSPIČ, ZÁHREB, KOŠICE. Chorvátska polícia a záchranári vynaložili maximálne úsilie, aby pomohli slovenským občanom, ktorí prežili nedeľňajšiu dopravnú nehodu pri chorvátskom meste Gospič. Povedal to náčelník Ličko-sriemskej polície Željko Jurkovič. Pri nehode zomrelo 14 ľudí.

"Ešte zbierame informácie o identite obetí. Musíme sa zamerať nielen na meno a priezvisko, ale vykonať detailnú identifikáciu na oddelení patológie na klinike v Rijeke," zdôraznil a dodal, že identifikáciu štrnástich obetí dokončia pravdepodobne v utorok.

Jurkovič ďalej uviedol, že naďalej prebieha expertíza vraku autobusu, aby sa potvrdila príčina tragickej nehody. Chorvátska polícia sa domnieva, že mohlo ísť o mikrospánok vodiča alebo defekt zadnej pneumatiky. Nechceme špekulovať o príčinách dopravnej nehody, kým nebudeme mať v rukách fakty, podotkol náčelník polície.

Jurkovič pripomenul, že ide o najväčšiu dopravnú nehodu v Chorvátsku od roku 1983, keď do vlaku narazil autobus plný študentov. "Osobne som pri takejto ťažkej nehode ešte nebol," dodal. Ako spresnil, na mieste zasahovalo 15 záchranárskych tímov, ktoré prišli na miesto nehody do 11 minút po havárii.

Na otázku, v akom stave sú slovenské a české autobusy, ktoré vozia turistov do Chorvátska, Jurkovič povedal: "Odpoviem vám na to diplomaticky. Stále môžu byť novšie, a aj lepšie."

Prebieha identifikácia

Ministerstvo zahraničných vecí už informovalo rodinných príslušníkov obetí havárie slovenského autobusu pri chorvátskom meste Gospič, že miestne úrady v súčasnosti vykonávajú identifikáciu obetí. V tejto súvislosti požiadalo o pochopenie, keďže zatiaľ nemožno oficiálne potvrdiť úmrtie týchto občanov.

K tomu je potrebné písomné oznámenie štátu, v ktorom k úmrtiu došlo. Bez tohto dokladu nie je totiž možné pristúpiť k organizácii prepravy telesných pozostatkov na Slovensko.

Ak sa konzulárne orgány dozvedia o úmrtí slovenského občana v zahraničí, informujú o tejto skutočnosti priamo alebo prostredníctvom Policajného zboru príbuzných alebo známych zosnulej osoby.

Oznámenie sa robí na základe oficiálnej písomnej informácie príslušných orgánov v štáte, v ktorom k úmrtiu prišlo. Pre vystavenie písomnosti potvrdzujúcej úmrtie osoby sú úrady povinné jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností identifikovať zosnulého.

Na prevoz obetí z Chorvátska je po prijatí oficiálneho oznámenia chorvátskych úradov o úmrtí potrebné zabezpečiť sprievodný list na prepravu telesných pozostatkov, úmrtný list vystavený chorvátskou miestnou matrikou, lekársku správu od patológa, ktorý vykonal pitvu, pričom v nej musí byť uvedená príčina smrti a identifikácia tela.

Potrebné je aj potvrdenie od Ministerstva vnútra Chorvátskej republiky, ktoré povoľuje prevoz pozostatkov z Chorvátska do zahraničia, potvrdenie hlavného hygienika Chorvátska.

Ministerstvo odporúča rodinným príslušníkom zranených občanov, ktorí zostávajú na území Chorvátskej republiky v nemocničnom ošetrení, kontaktovať ohľadom zdravotného stavu zranených osôb konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Záhrebe, ktoré im poskytne ďalšie informácie na č. tel. 00385/1/4877070, 00385/1/4877071, mimo pracovného času na č. tel. 00385/98278 182.

O ďalšom postupe v prípade zranených osôb, ktoré zostávajú v nemocničnom ošetrení v Chorvátsku, sa možno informovať v poisťovni Allianz na č. tel. 00420 283 002 803 , v ktorej sa cestujúci poistili.

Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Záhrebe neodporúča rodinným príslušníkom telefonovať priamo do nemocníc, pokiaľ neovládajú chorvátsky jazyk, navyše v nočných hodinách je v zdravotníckych zariadeniach prítomná iba lekárska služba vykonávajúca pohotovostné ošetrenia.

Konkrétny postup pri prevoze telesných pozostatkov zosnulých treba koordinovať priamo s Asistenčnou službou poisťovne Allianz a Veľvyslanectvom SR v Záhrebe.

Stav zranených je stabilizovaný

Stav troch ťažko zranených ľudí, ktorých po tragickej nehode autobusu v Chorvátsku hospitalizovali v záhrebskej nemocnici, je stabilizovaný, ale naďalej veľmi vážny. ČTK to povedal policajný pridelenec v Chorvátsku Radovan Kyselica.

"Lekári povedali, že sú v stabilizovanom stave, ale sú to veľmi ťažké zranenia," povedal Kyselica o troch vážne zranených, liečených v Záhrebe.

Časť košických turistov, ktorí nehodu prežili, priviezlo v nedeľu večer do Košíc vládne lietadlo. Z 26 účastníkov dopravnej nehody previezli šestnástich do Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Všetkých, ktorí pricestovali, lekári predbežne vyšetrili v provizórnej vyšetrovni zriadenej v letiskovej hale.

Z ťažších zranení sa v košickej nemocnici liečia dve ženy. Jedna z nich má zlomenú ramennú kosť, ďalšia leží v nemocnici so zranenou krčnou chrbticou a otrasom mozgu, informovala ČTK hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. "Obe ženy podstúpili vstupné vyšetrenia, v noci spali, aj keď málo a nepokojne," uviedla Oravcová.

Prepravca chce pomôcť pri vyšetrovaní nešťastia

Príčiny nehody autobusu, v ktorom sa viezlo 49 ľudí, zatiaľ nie sú známe. Vyšetrovatelia pracujú s dvoma verziami. Haváriu mohol spôsobiť spánok vodiča alebo defekt pneumatiky. Vodič prišiel pri nešťastí o život a druhému amputovali v nemocnici v Gospiči obe nohy, informoval chorvátsky spravodajský server 24sata.hr.

Vedenie spoločnosti Mostarko spol. s r.o., ktorej autobus v nedeľu ráno havaroval, vyjadrilo úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a príbuzným obetí. "V prípade potreby pomôžeme všetkým pozostalým ako aj krízovému štábu mesta Košíc. K príčine nehody sa zatiaľ nevieme vyjadriť, čakáme na výsledky šetrenia chorvátskych orgánov. V žiadnom prípade sa nechceme zbaviť zodpovednosti a budeme plne nápomocní pri vyšetrovaní tohto nešťastia,“ uvádza sa v dnešnom vyhlásení konateľa spoločnosti Mostarko Jána Mihalka.

Cestujúcim poskytla spoločnosť Mostarko len dopravu. Autobus vypravila z Košíc na cestu v sobotu 6. septembra o 18. h. Havarovaný autobus značky Karosa LC 956 bol približne sedemročný. Podľa Mihalka bol v dobrom technickom stave a s plnou výbavou.

Raši rokoval o prevoze

Slovenský minister zdravotníctva Richard Raši dnes v nemocnici v chorvátskom meste Gospič navštívil zranených slovenských pasažierov.

"Z piatich pacientov, ktorí sa tu nachádzajú, budú môcť v najbližšom čase previezť tri pacientky. O čase rozhodne pán doktor (Čedomil) Vukelič, môže to byť zajtra (v utorok) alebo pozajtra (v stredu)," povedal Raši. Dodal, že ďalšie pacientky budú musieť zostať v nemocnici pravdepodobne ešte niekoľko dní, pretože ich zranenia hrudného koša sú veľmi bolestivé.

Raši spresnil, že spôsob, miesto, čas a možnosti transportu prekonzultujú s komerčnou poisťovňou, s ktorou je Vukelič už v kontakte.

Slovenský minister zdravotníctva navštívil tri pacientky hospitalizované na klinike v Záhrebe. Ich zdravotný stav je stabilizovaný, aj keď vážny, a všetky sú pri vedomí.

"Dohodli sme sa, že transport pacientov prebehne až vtedy, keď bude predstavovať najmenšie riziko," zdôraznil Raši a zároveň ocenil vysokú európsku úroveň chorvátskeho zdravotníctva. Ako dodal, ďalšia pacientka v Rijeke, ktorú hneď po prevoze operovali, je vo vážnom stave a po návšteve Gospiču odcestuje za ňou.

Raši bude konzultovať identifikáciu obetí so šéfpatológom v Rijeke. "Prevoz tiel obetí riešime v spolupráci s (ministrom obrany Robertom) Kaliňákom, a s ministrom (zahraničných vecí Jánom) Kubišom. Jednou z možností je použitie lietadla štátu. Absolútne prioritná vec je mať ukončenú identifikáciu, až potom môžeme transport uskutočniť," uviedol Raši. Prevoz batožiny na Slovensko bude mať na starosti ministerstvo zahraničných vecí.

Zranení sa stále spamätávajú

Niektorí zo zranených slovenských pacientov v nemocnici v chorvátskom Gospiči, sa stále nevedia spamätať z tragédie. "Pamätám sa len to, ako som čupela, krv zo mňa liala, a ako prišla sestrička a záchranka, ja si nič iné nepamätám... Sedela som za vodičom v druhých sedadlách. Ten pán, čo sedel pred nami, je mŕtvy," uviedla pre TASR Anna Pechanová, ktorá utrpela rozsiahle zranenia tváre a krku.

"Mám polámané rebrá, tak neviem, ako prebehne prevoz... Ja si pamätám, že som sedela pred autobusom. Ja som jednoducho vypadla v momente... a potom som na zemi videla jedného pána, ale bol mŕtvy. Ale ja som si myslela, že len krváca a tam sedí, a nevedela som mu nič pomôcť. A šoféra som videla ležať v bezvedomí. Ale ja som vtedy ani nevedela, ako sa volám, ani kde som, ani kde som cestovala nič. Ešte celkom nie som z toho spamätaná, a myslím si, že ostatní tiež nie. Niektoré veci až teraz dochádzajú," povedala pre TASR Helena Rigelská.

Autobus sa celý triasol, bol to veľmi krátky okamih, nikto nevedel , čo sa deje, priblížila 62-ročná pani Štefánia sekundy tragickej nehody. „Podriemkavali sme a tešili sa, že onedlho budeme pri mori, keď sa autobus z ničoho nič zatriasol. Ja ani neviem, ako som sa z neho dostala von. Asi ma vyhodil náraz. Prebrala som sa vonku, pod vrakom autobusu, v dajakej diere. Bola som v šoku a nevedela som, čo sa deje. Z autobusu sa ozýval krik zranených... Spomínam si, že ľudia volali záchranku, chlapi, najmä pán Šútora so synom pomáhali zraneným dostať sa z autobusu... Bolo to hrozné ,“ hovorila rozochvene a s dojatím pani Štefánia, ktorá však odmietla uviesť novinárom svoje priezvisko.

Ako dodala, na niektoré veci si nepamätá, keďže utrpela otras mozgu. Potvrdila však, že sa šoféri počas jazdy striedali a mali aj prestávky. Ako povedala, v autobuse sedela celkom vzadu, lebo prišla posledná, tesne pred odchodom z Košíc. Dodala, že v prvom rade chce vyzdravieť, a tak sa o také veci ako náhrada škody nezaujímala. Pani Štefániu hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) v Košiciach.

Obete sú aj z nemocnice

Na budove košickej nemocnice visí čierna zástava. Ako povedala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, medzi tými, ktorí nehodu neprežili, je aj lekár z kliniky úrazovej chirurgie, zatiaľ to však oficiálne nie je potvrdené.

Medzi účastníkmi nehody boli aj ďalší zdravotnícki pracovníci, ktorí utrpeli rôzne zranenia. Kitka zdôraznil, že klinika úrazovej chirurgie je pripravená prijať ďalších zranených, ktorí sú momentálne hospitalizovaní v Chorvátsku. Ako uviedla Oravcová, dnes je minister zdravotníctva Richard Raši v Chorvátsku a po konzultáciách s tamojšími odborníkmi sa rozhodne, kedy zranených prepravia do vlasti.

Arcibiskup Tkáč sa bude modliť za obete havárie

Košický arcibiskup - metropolita Alojz Tkáč vyjadril sústrasť pozostalým obetí. "Ťažko nájsť slová na vyjadrenie bolesti a zármutku, ktorý spolucítim s príbuznými, známymi a priateľmi nad ukončením životov ich najbližších pri ťažkej havárii v Chorvátsku. Žiaľ, už sa nevrátia späť do Košíc. V kresťanskej nádeji ich duše odporúčam Pánu Bohu. Pozostalým rodinám vyprosujem silu prejsť touto ťažkou skúškou. Modlím sa aj za zranených, za zmiernenie bolestí. V Košiciach a v celej arcidiecéze v nasledujúcich dňoch pri bohoslužbách budeme sa modliť za zosnulých, smútiace rodiny a tiež za uzdravenie zranených. V tomto veľkom utrpení som obzvlášť pri vás spolu s mojimi pomocnými biskupmi, kňazmi a našimi veriacimi," uvádza vo vyhlásení metropolita.

Správa o tragickej havárii sa hlboko dotkla aj košického eparchu Milana Chautura. "Chcem vyjadriť svoju úprimnú sústrasť a spolucítenie všetkým pozostalým, ktorí tak náhle prišli o svojich drahých. Posilňovaní prísľubom, že Boh raz zotrie každú slzu nášho oka vás odporúčam pod ochranu Matky života a modlím sa spolu s kňazmi eparchie za zahojenie duchovnej rany spôsobenej touto tragédiou," uviedol vo vyhlásení vladyka gréckokatolíckej cirkvi.

Po prijatí správy o tragickej dopravnej nehode ponúkol pomoc rodinám pozostalých a ranených aj primátor Košíc František Knapík.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 2. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 3. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 4. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 5. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 6. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 7. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 8. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 9. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 10. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 450
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 174
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 455
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 508
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 402
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 839
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 548
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 429
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 385
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 844

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Oscarového Saulovho syna na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

CESTOVANIE

Desať pláží s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom.

Neprehliadnite tiež

Rajtár z SaS: Kollár je liberál, Sulíka s Kotlebom by som vôbec neporovnával

Spoluzakladateľ SaS a poslanec Jozef Rajtár hovorí, že v strane sa začal opäť angažovať, aby pomohol poraziť Smer.

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

Podpora diktatúre na Slovensku poklesla

Agentúra Focus sa ľudí znova pýtala, v čom vidia alternatívu demokracie. Diktatúru podporuje menej Slovákov ako pred dvoma mesiacmi.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop