BRATISLAVA. V priestoroch múzea zasadne poslanecké grémium, predsedovia výborov NR SR a predsedovia politických strán a hnutí zastúpených v Národnej rade SR.
Oslavy budú pokračovať položením vencov k pamätníku U Klasovitých, kde sa dobrovoľnícke výpravy v meruôsmych rokoch skončili. Obdobie spred 160 rokov pripomenie historický sprievod dobrovoľníkov, roľníkov a vojakov, vedený Štúrom, Hurbanom a Hodžom, ktorý bude verbovať ľudí do boja. Oslavy vyvrcholia literárno-hudobným pásmom "Bratia, Slováci" a následnou ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom kostole. Súčasťou pripravovaných osláv bude aj odborná konferencia na tému "Slovenská národná rada a jej pokračovateľky v kontexte významných míľnikov dejín Slovenska“ v myjavskom hoteli Štefánik, ktorá sa bude konať vo štvrtok 18. septembra.
I. Slovenská národná rada sa konštituovala 16. septembra 1848 na 200-člennom zhromaždení vo Viedni. Po prvý raz zasadala na Myjave 19. septembra 1848 v dome Anny Kolényiovej. Prvým predsedom sa stal Jozef Miloslav Hurban, ďalšími členmi úzkeho vedenia Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža. Tento vrcholný politický orgán so sídlom v Myjave, nahrádzajúci zároveň aj vládu, stál v rokoch 1848 – 1849 na čele ozbrojených dobrovoľníckych výprav proti maďarskej dominancii a za národnopolitické požiadavky obsiahnuté v programovom dokumente pod názvom Žiadosti národa slovenského. SNR proklamovala jeho samostatnosť pri úsilí získať autonómiu v rámci monarchie. V rokoch 1869 – 1918 zastupovali Slovákov v dolnej komore uhorského snemu volení slovenskí poslanci, pričom sa ustanovili aj prvé slovenské politické strany.