BRATISLAVA. Nedeľňajšia nehoda neďaleko chorvátskeho mesta Gospić sa zaradila medzi najväčšie tragédie v histórii slovenskej autobusovej dopravy.
"Ide o najväčšiu haváriu takéhoto typu od vzniku Slovenskej republiky," povedal novinárom premiér Robert Fico. Smútok bude trvať 24 hodín, od utorka dvanástej hodiny do stredy dvanástej hodiny.
Pri nehode utrpela ďalšia zhruba tridsiatka cestujúcich rôzne zranenia. Deviati pasažieri sa stále nachádzajú v chorvátskych nemocniciach v Záhrebe, Rijeke a Gospiči. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes novinárom povedal, že obete tragédie by mohli byť identifikované v utorok. "Budeme môcť oficiálne vyrozumieť prostredníctvom bežných postupov tiež príbuzných," poznamenal Kubiš. Doteraz totožnosť obetí oficiálne zverejnená nebola.
Ministri dnes tiež odmietali výčitky niektorých príbuzných. Tí novinárom tvrdili, že ich v nedeľu večer pred návratom vládneho špeciálu s časťou cestujúcich na košické letisko nikto neinformoval, čo sa ich rodinným príslušníkom stalo a či na nich nečakajú márne. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa však príbuzní musia ohlásiť štátnym úradom sami. "Štát nemá nikdy informáciu k dispozícii o tom, kto, kam a kedy cestuje. To bolo pred rokom 1989," vyhlásil.
Kaliňák tiež naznačil, že cestujúci sa na Slovensku možno v budúcnosti nevyhnú používaniu bezpečnostných pásov aj v autobusoch. "Je to téma, o ktorej sa diskutuje. Ja si myslím, že k tomu dospejeme, aby bolo takou prirodzenou súčasťou, ako dávať si bezpečnostný pás v aute, aj v autobusoch," vyhlásil. Zmena by podľa neho mohla nastať tento alebo na budúci rok. Upozornil však, že takýto zákon by platil len na Slovensku, čiže v Chorvátsku by sa povinnosťou nemusel nikto riadiť.
Na Slovensku naposledy vyhlásili štátny smútok po havárii vojenského lietadla, ktoré sa v januári roku 2006 zrútilo pri maďarskej obci Hejce neďaleko slovenských hraníc. Haváriu vtedy neprežilo 42 cestujúcich, väčšinou vojakov vracajúcich sa z misie v Kosove. Zákon neskôr spresnil, že smútok vyhlasuje vláda.