BRATISLAVA. Pre mnohých príbuzných boli hlavným zdrojom informácií o ich rodinných príslušníkoch v Chorvátsku hlavne informácie, ktoré prinášali televízie, hlavne spravodajská TA3. Informovanie verejnoprávnej Slovenskej televízie bolo spomedzi televízií najslabšie.
STV síce prinášala aj mimoriadne správy, ale takmer ako vždy posledná z celoplošných televízií pričom na rozdiel od súkromných televízií filmy neprerušila, pričom nevynechala ani reklamu.
Spravodajská TA3 prinášala aktuality priebežne celý deň. Ako prvá o tragédii informovala už ráno o 9. hodine a na miesto nešťastia vyslala prenosový voz aj s redaktorkou. Prvé zábery mala v spravodajskom bloku o 10. hodine.
Aj ďalšie dve súkromné televízie zareagovali promptne, a na mieste nešťastia v Chorvátsku mali svojich redaktorov.
STV neprerušovala svoj večerný program
Všetky tri súkromné televízie okrem reportáži v hlavných správach nasadili aj viaceré bloky mimoriadnych správ. TA3 vysielala počas dní na živo tlačovú besedu a viaceré mimoriadne štúdiá. Markíza prvý blok mimoriadneho spravodajstva zaradila do vysielania o 14:50. STV až krátko po 16. hodine a televízia JOJ o 17. hodine.
Kým všetky tri súkromné televízie vyčlenili priestor na mimoriadne informácie o aktuálnych zmenách aj v lukratívnom večernom vysielacom čase, STV tak neurobila.
Na JOJ šiel blok reportáží krátko po správach, kde rozšírila informácie z hlavných správ. Markíza kvôli mimoriadnym správam krátko pred 22. hodinou prerušila film Gejša, pričom získala aj prvé výpovede hospitalizovaných účastníkov zájazdu.
Namiesto správ dali komédiu
STV po hlavných správach zaradila niekoľkonásobnú reprízu často kritizovaného prízemného českého filmu Kameňák a správy o tragédii zaradila až po skončení tohto filmu po 22. hodine, ako posledná televízia. Mimoriadne správy podľa slov hovorkyne televízie Želmíry Habánovej „neboli zaradené hneď po hlavných správach preto, že v nich sme venovali značnú pozornosť tejto mimoriadnej udalosti."
Spravodajstvo STV k tragédii bolo spomedzi televízií najslabšie. A na mieste nešťastia ako jediná nemala v deň tragédie vlastný štáb. Zábery prebrala od chorvátskej televízie.
Najviac divákov pritiahli pozornosť mimoriadne správy na Markíze, ich priemerná sledovanosť bola 40 percent.
STV oveľa promptnejšie dokázala na aktuálne dianie zareagovať nedávno, keď v deň úmrtia herca Michala Dočolomanského zaradila do vysielania známu televíznu inscenáciu Na skle maľované.
Autor: hr

Beata
Balogová
