BRATISLAVA. Premiér Robert V súčasnosti totiž má vo svojom názve tento titul 17 z 20 verejných vysokých škôl. Keďže univerzita by mala sústreďovať najkvalitnejších vysokoškolských pedagógov a vedcov, ich počet by mal byť na Slovensku výrazne nižší, tvrdia odborníci.
"Mohli by sme hovoriť veľmi veľa o kvalite našich vysokých škôl. O tom či je efektívne, aby pomaly každé okresné mesto malo vysokú školu," povedal o súčasnej úrovni slovenského vysokoškolského vzdelávania premiér. Na jednej strane je síce podľa neho pozitívne, že od roku 1993 sa počet vysokoškolákov približne strojnásobil, no zvýšiť by sa mala aj kvalita škôl.
Ministerstvo školstva očakáva, že k vyššej úrovni vysokého školstva by malo prispieť aj rozdelenie na univerzitné a vzdelávacie školy. Výsledky by mali byť známe na budúci rok. Univerzity budú mať nárok na vyššiu štátnu dotáciu, aby mohli sústrediť najlepších odborníkov, sľúbil už skôr minister školstva Ján Mikolaj.
Presnejšie počty, koľko univerzít by Slovensku vzhľadom na počet obyvateľov stačilo, však ministerstvo zatiaľ neurčilo. Názor na ideálny počet univerzít dnes nechcel povedať ani nový predseda komisie Ľubor Fišera. Na Slovensku celkovo pôsobí okrem verejných a troch štátnych vysokých škôl aj desať súkromných a jedna zahraničná, ktorá nemôže absolventom udeľovať slovenské vysokoškolské diplomy.
Premiér okrem Fišeru vymenoval aj ďalších siedmich spomedzi celkovo 21 členov komisie. Predchádzajúcim členom totiž vypršalo šesťročné funkčné obdobie, alebo sa členstva vzdali, zdôvodnilo už skôr výmenu ministerstvo školstva.
grm fab