KOŠICE. Fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach bola v nedeľu na nohách. Minister zdravotníctva Richard Raši, ktorý trávil víkend so svojou rodinou v rodnom meste, spolu s vedením najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na východnom Slovensku sa osobne zúčastnil na zabezpečení zdravotnej starostlivosti o účastníkov zájazdu, ktorých mal večer prepraviť z Chorvátska vládny špeciál.
Všetko v pohotovosti
Informáciu o preprave turistov, ktorí nehodu prežili, dostali do nemocnice v nedeľu okolo poludnia. Na Klinike úrazovej chirurgie zdvojili počet traumatológov v službe, rentgenológov, zabezpečili tímy neurológov, internistov, psychológov, ďalší lekári boli pripravení v pohotovosti doma na telefóne.
Pre účastníkov zájazdu vyčlenili celú kliniku, obyvateľov mesta s akútnymi problémami posielali na kliniku v novej nemocnici. Časť ležiacich pacientov prepustili, aby mali v rezerve lôžka.
Nemocnica zriadila provizórnu ambulanciu aj v odletovej hale letiska, k dispozícii boli aj psychológovia. Košičanov, ktorí pricestovali špeciálom, prepravovali do nemocnice sanitky, veľká časť však prišla do nemocnice na vyšetrenie individuálne, niektorí vôbec nepotrebovali lekársku pomoc.
Manévre
Viacerí lekári z Košickej nemocnice si myslia, že opatrenia boli prehnané. Až na jednu ženu so zlomeninou ramennej kosti a druhú s podozrením zo zlomeniny krčných stavcov všetci účastníci nehody mali ľahké zranenia, niektorí vyviazli z havárie bez škrabnutia.
„To, čo sa v nemocnici dialo, nebolo adekvátne situácii. Boli to skôr manávre, ktorými si ktosi chcel urobiť reklamu. Toto nemá nič spoločné s Hippokratovou prísahou ani so šetrením verejných zdrojov," myslí si jeden z lekárov.
Podľa časti zdravotníkov organizátori letu z ministerstva zahraničných vecí museli mať informácie o zdravotnom stave prepravovaných. „Pri dnešných komunikačných možnostiach nemal by byť problém oznámiť vedeniu nemocnice, že väčšina turistov je v poriadku."
Mimoriadna situácia
Prednosta kliniky úrazovej chirurgie FNLP Miroslav Kitka je presvedčený o opaku. Ako uviedol, jednoznačne išlo o mimoriadnu situáciu, ktorá si vyžadovala aj mimoriadne opatrenia.
Podľa hovorkyne nemocnice Jarmily Oravcovej definitívne informácie o počte a zdravotnom stave cestujúcich sa dozvedeli až hodinu pred príletom vládneho špeciálu.
„Nik, ani minister, nemohol dopredu vedieť, koľkých ľudí a v akom stave k nám dopravia. V takýchto prípadoch nikdy neviete, aké vyšetrenia budú potrebovať, koľkých budeme musieť hospitalizovať. Príprava bola jednoznačne adekvátna situácii," tvrdí prednosta.
Nakoniec z 26 účastníkov letu vyšetrili a ošetrili devätnástich, dve pacientky hospitalizovali. U viacerých pacientov bola indikovaná hospitalizácia, odmietli ale ostať v nemocnici.
Fico: Pomáhajte nám, nekritizujte
Vláda dnes na tlačovej besede odmietla zlyhanie v komunikácii s rodinami obetí. Na sťažnosti, že ani hodinu po prílete lietadla do Košíc nevedeli, koho priviezlo a kam sanitky zranených odviezli, minister zahraničných vecí Ján Kubiš povedal, že zoznam cestujúcich poslali košickému krízovému štábu. Ľudí mal teda informovať magistrát.
"Chcel som si zaťať do jazyka, ale nezatnem si do jazyka," vyhlásil premiér a vyzval novinárov, aby tragédiu nezneužívali na svoje mediálne ciele.
"Nezneužívajte zase tieto veci, aby ste kritizovali, vymýšľali. Pomáhajme. Našou úlohou je pomáhať. Nasaďte všetky schopnosti, ktoré aj vy máte, pomôžte vláde Slovenskej republiky, aby sme čo najlepšie dokázali informovať slovenskú verejnosť o tejto tragédii... O toto mne ide, aby sme ľuďom pomáhali. A nie za každú cenu v tom hľadali nejakú chybu a potom poťahovali vládu a konkrétnych ministrov za rukáv, že niečo urobili alebo neurobili," reagoval premiér na otázku televízie Markíza o sťažnostiach rodín na zlú informovanosť.
Identifikácia je problém
Kubiš zdôraznil, že zistiť totožnosť mŕtvych bolo zložité. Na mieste bol zmätok, ľudí odvážali do nemocníc. Rodiny sa mali obrátiť na linku Strediska MZV pre pomoc občanom, ktorú po nehode posilnili.
"My ich (rodiny obetí) nevieme nájsť, musia sa prihlásiť sami", povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Štát nemá informácie, kto kedy kam cestuje. "To bolo pred rokom 1989."
Dnes je problém ľudí identifikovať, už vôbec nie je šanca zistiť ich príbuzných. "Systém nemôže fungovať tak, že my ich môžeme vyhľadať...To má fungovať, že príbuzní sa hlásia a ministerstvo vybavuje jednotlivé požiadavky, či je tam ich príbuzný alebo nie je."
Predseda vlády médiám pripomenul, že vláda urobila, čo mohla. Vyzdvihol rozhodnutie vyslať vládny špeciál. Po ňom bolo treba urobiť množstvo krokov, "o ktorých sa vám ani nesníva".
"Vy môžete mať takú nejakú idealistickú predstavu, že letka pilotov sedí na letisku a čaká, kým havaruje nejaké lietadlo niekde. Môžete mať takú predstavu, že lietadlo naštartuje, vyletí a preletí celý svet bez toho, aby sa nemuseli vybavovať nejaké povolenia. Možno si myslíte, že tam čaká päť letušiek, ktoré nemajú čo robiť, len čakajú na letisku, aby teda okamžite mohli vyletieť."

Beata
Balogová
