PREŠOV. Rod = rovnosť je názov projektu, ktorý v Prešove realizuje nezávislá feministická mimovládna organizácia EsFem a Záujmové združenie žien Mymamy.
Projekt je zameraný na prevenciu proti domácemu násiliu, na rovnosť príležitostí a vylúčenie diskriminácie na základe pohlavia.
Cieľovou skupinou sú stredné a vysoké školy aj široká verejnosť. Organizátori pre lepšiu informovanosť o ženských osobnostiach vydajú kvarteto kariet s profilmi 32 žien pod názvom Nepoznané Slovenky. Ich zoznam ešte nie je úplne uzavretý, ale ako povedala pre agentúru SITA Monika Bosá z OZ EsFem, určite medzi nimi nebudú chýbať ženské aktivistky z obdobia prvej vlny feministického hnutia Timrava, Hana Gregorová, rómske aktivistky napr.
Elena Lacková, ale aj verejnosti neznáme ženy z histórie aj súčasnosti. Kvarteto vyjde v náklade 600 kusov, školy ho dostanú zdarma, verejnosť sa s ním bude môcť zoznámiť v prešovských knižniciach. Ak bude o kvarteto záujem, urobí sa dotlač a bude sa aj predávať.
Projekt počíta s aktívnou spoluprácou s pedagógmi a Prešovským samosprávnym krajom ako zriaďovateľom stredných škôl. Podľa manažérky projektu Apolónie Sejkovej by chceli spoločne vydať preventívno-informačný materiál na tému rodovej rovnosti. Budú v ňom informácie o tom, že násilie vzniká v prostredí, kde tradične existovalo. Keď muž kopíruje správanie svojho otca, keď sa predstava hlavy rodiny vnucuje spôsobom, že žene upiera všetky práva na rozhodovanie, no súčasne na ňu presúva všetku zodpovednosť za existenciu rodiny. Realizátori projektu rátajú aj so zriadením fem_web stránky. Verejnosť chcú osloviť FemFestivalom, zvolili si formu mestského happeningu, na ktorom chcú podporiť rovnosť príležitostí a búrania rodových stereotypov. Projekt ukončia v máji budúceho roku konferenciou.
Celkové náklady na projekt predstavujú 1,120 mil. Sk (37 177 €). Finančnú podporu získal z Nórskeho fondu, spolufinancovanie je 10 %.