BRATISLAVA. Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia je príležitosťou pripomenúť si nezmyselné obete nacistickej ideológie a zároveň upozorniť na skutočnosť, že rasové násilie je ešte aj v súčasnosti v Európe stále prítomným spoločenským fenoménom, povedal dnes vo svojom vyhlásení podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
Slovenská republika si dnes po ôsmy raz pripomína Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Ako Čaplovič pokračoval, stredná Európa má osobité dejinné skúsenosti s totalitnou ideológiou rasovej či národnej nadradenosti. Podpredseda vlády presadzuje nulovú toleranciu voči akejkoľvek forme rasového násilia. "Treba povedať rázne nie aj výrokom politikov, ktoré opäť jatria rany intolerancie," zdôraznil.
Boj proti rasizmu nesmie byť podľa neho redukovaný na výlučne represívne opatrenia a tresty. Musí byť založený na jasnom vylúčení týchto totalitných ideológií, aj na permanentnom vzdelávaní sa o holokauste a rasizme. Konkrétne ide o celospoločenské odmietnutie sentimentov a historických revízií, ktoré majú korene v 19. a v prvej polovici 20. storočia.
"Preto je dôležité, že dnes nie sú návštevy žiakov slovenských základných a stredných škôl do Osvienčimu a iných táborov smrti či iné formy vzdelávania o holokauste a rasovom násilí ničím výnimočným," konštatoval Čaplovič s tým, že sa stávajú samozrejmou súčasťou výučby histórie, vlasteneckej výchovy k modernému občianstvu.
Čaplovič bude aj naďalej podporovať takéto formy vzdelávania, pretože predstavujú jeden z kľúčov k zamedzeniu zopakovania podobnej tragédie v budúcnosti. Úcta a poznanie minulosti je prejavom vzdelanosti, vzdelaných, tolerantných, kultúrnych a komunikatívnych ľudí, každého občana nášho štátu, uzatvára podpredseda vlády SR.