BRATISLAVA, KOŠICE. Na Slovensko dnes popoludní priviezli telesné pozostatky všetkých obetí tragickej havárie autobusu v Chorvátsku. Telá, ktoré transportovalo slovenské vojenské lietadlo na košické letisko, budú ešte identifikovať. Najväčšia dopravná nehoda v novodobých dejinách krajiny si vyžiadala v nedeľu 14 ľudských životov. V Chorvátsku ešte ostali štyri zranené Slovenky.
Telesné pozostatky z letiska previezli vozidlami pohrebnej služby na pracovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Naši lekári sú pripravení na prehliadku a súdnu pitvu, s výsledkami by sme mohli byť hotoví do štvrtka," povedal ČTK hovorca úradu Milan Michalič. V Chorvátsku sa zatiaľ podarilo identifikovať len časť obetí. Identifikáciu tiel zabezpečuje ministerstvo vnútra.
"Z Chorvátska previezli pozostatky všetkých obetí, ich identifikáciu budeme robiť v spolupráci s pozostalými a aj podľa analýz vzoriek DNA," povedal novinárom na letisku riaditeľ košickej krajskej polície Juraj Bukuš. Analýza vzoriek podľa Bukuša trvá 24 hodín.
Na Slovensko ešte v deň nehody previezli vládnym lietadlom 26 cestujúcich, neskôr sanitkami aj päť žien, ktoré po havárii hospitalizovali v Chorvátsku. V košickej nemocnici umiestnili spolu sedem žien, všetky sú mimo ohrozenia života.
V chorvátskych nemocniciach v Záhrebe a Rijeke zostávajú z pôvodne deviatich hospitalizovaných ešte štyria. Na Slovensko by mali byť prevezení, keď im to umožní ich zdravotný stav. Ten je podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho stabilizovaný.
V krajine sa dnes napoludnie skončil jednodňový štátny smútok. Vlajky však ešte dva dni zostanú stiahnuté na pol žrde v Košiciach, odkiaľ pochádzala väčšina obetí.
Autobus košického dopravcu so 49 cestujúcimi narazil v nedeľu na diaľnici neďaleko mesta Gospić do betónového piliera.
Previezli päť zranených
V stredu doobeda priviezla sanitka z Chorvátska jednu pacientku, v priebehu noci do Košíc dorazili dve sanitky so štyrmi zranenými, povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura (FNLP) v Košiciach Jaroslava Oravcová.
"Prvá dorazila do nemocnice o 21.45, ďalšia prišla krátko po nej. Štyri ženy vo veku 54 - 64 rokov boli okamžite vyšetrené pracovníkmi Kliniky úrazovej chirurgie a následne hospitalizované. Posledná bola prijatá na oddelenie okolo pol dvanástej v noci," povedala Oravcová.
Na mieste ich očakávalo okolo 10 príbuzných, ktorí však nechceli hovoriť s médiami. Pacientky okamžite previezli na kliniku úrazovej chirurgie, kde sa podrobili lekárskym vyšetreniam.
"Prijali sme štyri pacientky, všetky boli predtým hospitalizované v nemocnici v Gospiči. Jedna z nich čaká na odborné CT vyšetrenie, ostatné boli vyšetrené v ambulancii. Pacientky majú za sebou desaťhodinový náročný transport, lekári však umožnili, aby sa stretli s príbuznými a bolo to veľmi emotívne, nechýbali slzy radosti. Sú však veľmi unavené a hovorili predovšetkým s lekármi. Sú to pacientky so stredne ťažkými poraneniami, majú rôzne rezné a tržné rany, pomliaždeniny, zlomeniny, ktoré si podľa všetkého budú vyžadovať zatiaľ konzervatívnu liečbu. V nasledujúcich dňoch ich lekári podrobia ďalším diagnostickým vyšetreniam, aby zistili, či nie sú potrebné aj nejaké operačné zákroky,“ povedala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová. Poslednú pacientku očakávajú vo FNLP v stredu okolo ôsmej ráno.
Zo štrnástich obetí havárie sa patológom v Rijeke v dôsledku rozsahu ich zranení podarilo identifikovať iba sedem, informovali dnes chorvátske médiá. Policajný pridelenec SR v Chorvátsku Radovan Kyselica tieto informácie o identifikácii siedmich tiel v Rijeke pre TASR nevedel potvrdiť, ani vyvrátiť.
Expertíza pokračuje
Stále prebieha expertíza vraku, ktorou určia presnú príčinu havárie. Kyselica uviedol, že v utorok dostal od chorvátskych kolegov informáciu, podľa ktorej by expertízu vraku autobusu mali ukončiť do desiatich dní.
V Chorvátsku sú hospitalizované ešte štyri slovenské pacientky. Tri z nich sa nachádzajú na klinike Dubrava v Záhrebe. Ich stav je vážny, ale stabilizovaný a všetky sú pri vedomí. Utrpeli ťažké zranenia hrudného koša, rúk i nôh. V najkritickejšom stave je pacientka hospitalizovaná v nemocnici v Rijeke.
Tragická nehoda autobusu, pri ktorej zahynulo 14 Slovákov, sa stala v nedeľu pred šiestou ráno na diaľnici Záhreb - Split medzi mestami Gospič a Lovinac. K nehode došlo, keď autobus pri veľkej rýchlosti vyletel z cesty, prerazil ochranné kovové zábradlie a narazil do betónovej konštrukcie nadjazdu Mogorič.
Môžete pomôcť
Primátor Košíc František Knapík vyzýva občanov a organizácie, aby sa zapojili do verejnej zbierky na pomoc osobám a pozostalým.
Občania a organizácie môžu zasielať dobrovoľné finančné príspevky na účet zriadený výlučne na tento účel v Dexia banka Slovensko a. s. pobočka Košice - číslo účtu : 0516007019/5600, variabilný symbol 79.
Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu, rozdelenie a použitie výťažku zbierky pôjde na pokrytie nákladov spojených s pohrebom obetí a ďalších potrieb osôb zasiahnutých tragickou udalosťou. Verejnosť bude o použití finančných prostriedkov pravidelne informovaná.