BRATISLAVA. V Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN pri Ženeve je pripravený na uvedenie do prevádzky najväčší urýchľovač sveta LHC (Large Hadron Collider). Na budovaní jeho dvoch detektorových komplexov ATLAS a ALICE sa úspešne podieľajú aj skupiny fyzikov a inžinierov z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach. TASR informovala Adela Štrpková z tlačového odboru SAV.
Svojím výkonom, intenzitou zväzkov a plánovanou energiou častíc, ako aj rozsahom vedeckého programu, predstavuje LHC najväčší vedecký projekt všetkých čias. Po dosiahnutí projektovaných parametrov bude energia urýchlených častíc 7-krát vyššia a intenzita zväzkov častíc 30-krát väčšia ako na doterajších urýchľovačoch. Po dlhej dobe budovania a vyriešení mnohých principiálnych technologických problémov je ostrý štart LHC - prelet prvých zväzkov častíc celým 27 km dlhým podzemným tunelom urýchľovača - naplánovaný na dnes.
Unikátny výskumný program ALICE a ATLAS, naplánovaný na viac ako 10 rokov, je jedným zo špičkových vedeckých programov súčasnosti. Súčasné aktivity fyzikov SAV, ktorí participujú na programe LHC, sa koncentrujú na prípravu náročných prostriedkov na analýzu obrovských kvánt údajov, ktoré budú experimenty LHC produkovať.
LHC je najväčšia supravodivá aparatúra na svete jej 1600 magnetov pracuje pri teplote -271 stupňov Celzia. Vedecký výskum na experimentálnych zariadeniach urýchľovača prispeje k hlbšiemu pochopeniu toho, ako je náš svet usporiadaný na základnej úrovni, a tiež toho, ako sa vyvíjal náš vesmír v prvých okamihoch po svojom vzniku.