BRATISLAVA. Zlepšiť bezpečnosť na štadiónoch najmä počas futbalových a hokejových zápasov a zvýšiť úroveň správania sa divákov má zákon o organizovaní verejných telovýchovných, športových a turistických podujatí, ktorý v stredu poslanci posunuli do druhého čítania.
Návrh sprísňuje povinnosti organizátorov športových podujatí, rozširuje oprávnenia usporiadateľov, povinnosti návštevníkov a určuje nové úlohy obciam a mestám. Na jeho základe sa musí novelizovať i zákon o priestupkoch a o telesnej kultúre.
Organizátor bude musieť najneskôr sedem dní pred podujatím písomne oznámiť obci jeho usporiadanie. Pätnásť dní pred jeho začiatkom písomne požiada obec a Policajný zbor o pomoc pri zabezpečení ochrany verejného poriadku, ak ide o rizikovú akciu.
Taktiež má vypracovať organizačný poriadok či bezpečnostné opatrenia. Okrem toho je povinný zriadiť usporiadateľskú službu, zabezpečiť potrebný počet jej členov, ako i zabezpečiť ochranu objektov a verejný poriadok na miestach, kde sa podujatie koná. Organizátor musí priebeh akcie riadiť tak, aby sa neodchyľovala od pôvodného zámeru a pre organizovaných priaznivcov hosťujúceho družstva vyčleniť samostatné vstupenky a priestory. Rovnako je povinný v prípade závažného porušenia verejného poriadku ju podľa športových pravidiel prerušiť alebo skončiť.
Usporiadateľ je oprávnený sa presvedčiť, či fyzická osoba, ktorá na akciu príde, nemá pri sebe strelnú zbraň, pyrotechniku, prípadne alkohol či drogy. V týchto prípadoch, alebo keď je pod vplyvom alkoholu respektíve omamných látok, jej môže zabrániť zúčastniť sa akcie. Tiež môžu dať účastníkom pokyn na opustenie podujatia ak aj po upozornení pokračujú v nevhodnom správaní a následne ich môžu vyviesť.
Na druhej strane obec dozerá, či sa akcia koná v súlade s oznámením a ak by mohol byť ohrozený život účastníkov, obmedzená verejná doprava, zásobovanie obyvateľstva alebo ohrozené životné prostredie, môže ju zakázať. O tomto musí bezodkladne informovať Policajný zbor. Ďalšou povinnosťou obce je vydanie zákazu predaja, podávania či požívania alkoholických nápojov na podujatí v prípade, že ju o to požiada organizátor alebo Policajný zbor.
Na štadiónoch presahujúcich päťtisícovú kapacitu a predpokladá sa, že by počas zápasu mohol byť narušený verejný poriadok, nie sú pre divákov povolené miesta na státie. Na štadiónoch, kde sa zmestí vyše 10.000 ľudí, musia byť pre každý sektor samostatne zriadené miesta zdravotníckej pomoci.
Pri usporiadaní rizikových akcií musí ich organizátor zriadiť pri vchodoch a východoch, ako aj v samotných priestoroch pre divákov funkčný kamerový systém, ktorý umožní identifikáciu ich tvárí. Túto povinnosť má organizátor vždy na najvyšších dvoch futbalových a hokejových súťažiach s kapacitou nad 2000 návštevníkov.
V prípade, že obec nezakázala alebo neprerušila podujatie prostredníctvom dozorného orgánu, na ktorom boli porušované ľudské práva a slobody, prípadne po žiadosti nezakázala predaj či podávanie alkoholu, jej môže obvodný úrad udeliť pokutu do 100.000 Sk (3297 eur). Do 50.000 Sk (1648 eur) zase hrozí sankcia organizátorovi, ak si nesplní niektorú zo svojich zákonom predpísaných povinností.