BRATISLAVA. V nedeľu zažije vyše sto rómskych detí a dobrovoľníkov originálny skautský program. Skautingos Bašavel, teda skautská zábava ako si podujatie Rómovia sami nazvali, bude oslavou uplynulého roku činnosti a slávnostným otvorením nového roku.
Podujatie sa uskutoční v centre Rómskeho skautingu v Kecerovciach v okrese Košice - okolie. Predpoludňajší program budú tvoriť temperamentné hudobné vystúpenia rómskych kapiel a tanečníkov, poobede prídu na rad rôzne súťaže, aktivity a prezentácie činnosti jednotlivých rómskych skautských oddielov. Agentúru SITA o tom informoval manažér media a public relations Slovenského skautingu Michal Milla.
Do prípravy programu akcie sa zapájajú aj slovenské skautky a skauti z Bošian v okrese Prievidza a z východného Slovenska. Mladí Rómovia majú možnosť s nimi pripraviť a úspešne zrealizovať toto podujatie. Získajú nové zručnosti a vytvoria si vzájomné kontakty. "Našim cieľom je búrať predsudky, ovplyvňovať názory Nerómov na Rómov, vytvárať mosty medzi majoritou a minoritou. Cez spoločné projekty a akcie prezentujeme kladnú stránku rómskeho etnika a podporujeme slovensko-rómske spolužitie. Snažíme sa, aby mladí Rómovia dostali príležitosť a mohli sa uplatniť v spoločnosti," vysvetľuje projektový asistent pre rómsky skauting Alojz Vlčko. Cez skauting a jeho tréningy mladí Rómovia získavajú zručnosti a kompetencie, s ktorými sa môžu uplatniť v povolaniach ako napríklad pedagogický asistent, komunitný pracovník, terénny sociálny pracovník alebo v iných povolaniach.
Rómsky skauting vznikol v roku 2000 na košickom sídlisku Luník IX. a rýchlo sa začal šíriť i do okolia Košíc a Prešova. Od roku 2002 pôsobí rómsky skauting ako integrálna súčasť Slovenského skautingu. Projekt Scouting for Roma Youth vybrala Svetová skautská organizácia v programe Gifts for Peace spomedzi 70 projektov z celého sveta medzi šesť najvýznamnejších, ako príklad v oblasti odmietania predsudkov, dosahovania väčšej solidarity v spoločnosti a implementácie skautskej výchovy do inej etnickej komunity.
Podstatou rómskeho skautingu je vychovávať novú, silnú a zdravú generáciu Rómov v rómskych komunitách a osadách, ktorí sa stanú pozitívnym príkladom pre ostatných Rómov. Rómskym skautingom na Slovensku chce Slovenský skauting vytvoriť podmienky pre plnohodnotný rozvoj rómskej menšiny. Skauting sa medzi mladými Rómami teší veľkej obľube. V súčasnosti pôsobí v 12 kontaktných rómskych centrách na východnom Slovenku. Do skautských aktivít v Kecerovciach, Červenici, Vtáčkovciach, Žalobíne, Abranovciach, Varhaňovciach, Družstevnej pri Hornáde, Rankovciach, Žehni a iných obciach sa zapája 490 rómskych chlapcov a dievčat.