Bratislava 11. septembra (TASR) - Pohľad zložiek nacistického aparátu na slovenské dianie dokumentuje nová kniha Tretia ríša a vznik Slovenského štátu Dokumenty I, ktorú dnes predstavili v Bratislave.
Je to genéza formovania vzťahov medzi Nemeckom a autonómnym Slovenskom z prameňov nemeckej proveniencie z obdobia od 19. septembra 1938 do polovice januára 1939. Autori knihy prispievajú k prehĺbeniu poznania kontroverzného obdobia novších slovenských dejín a lepšie pochopenie následného vývoja do roku 1945.
"Hlavnú časť 170 vybraných dokumentov tvoria pramene diplomatickej povahy a z činnosti nacistickej bezpečnostnej služby," uviedol pre TASR Michal Schvarc, ktorý s Martinom Holákom a Rakúšanom Davidom Schrifflom sú autormi vyše 630 stranovej slovensko-nemeckej knihy.
Obsahuje rôzne listy, telegramy, správy, záznamy rozhovorov, hlásenia, vyhlásenia, inštrukcie, zápisnice, memoranda i analytické hodnotenia. Sú tam podklady štátneho podtajomníka Ernsta Woermanna pre Adolfa Hitlera určené na rokovanie s britským ministerským predsedom Nevillom Chamberlainom, Rablov záznam o úlohách nemeckej národnostnej menšiny vo zvyškovom Česko-slovensku z pohľadu ríšskonemeckej politiky. Možno si prečítať dôvernú anonymnú správu o pozadí interview s Tisom a Karmasinom o situácii na Slovensku, nemecké plány na výstavbu kasína v piešťanských kúpeľoch, Karbusovu správu o situácii a vývoji Hlinkovej gardy či tajnú správu o situácii a nálade v Bratislave.
Knihu vydal Ústav pamäti národa a Slovenské národné múzeum - Múzeum karpatských Nemcov.