BRATISLAVA. Občianska iniciatíva Nechceme sa prizerať '08 bola dnes podvečer organizátorom verejného zhromaždenia "Nie" fašizácii Slovenska pri príležitosti spomienky schválenia tzv. Židovského kódexu snemom Slovenského štátu.
Iniciatíva vznikla 20. apríla, dva dni po odslúžení zádušnej omše v Blumentálskom kostole, kde arcibiskup Ján Sokol obhajoval prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa. Podľa spisovateľa Dušana Jauru sa mali štátni či cirkevní predstavitelia voči tomuto kroku ohradiť, zaujali však "pozíciu nečinnosti". Jaura kritizoval aj nedávne výroky ministra spravodlivosti Štefana Harabina v parlamentnej rozprave. "Pán premiér, za toto sa v civilizovanej krajine odvoláva," vyhlásil.
Na schôdzi, kde sa opozícia neúspešne pokúsila vyjadriť nedôveru Štefanovi Harabinovi, zaznelo viacero kontroverzných vyjadrení. V jednom z nich minister obvinil podpredsedu KDH Daniela Lipšica, že sa nehlási k svojim židovským predkom. "Pripomínate mi správanie niektorých nacistov, ktorí mali židovských predkov a dokázali sa podieľať na vraždení nevinných detí, žien, starcov v koncentračných táboroch, len aby dokázali vernosť fašizmu," povedal Harabin. Neskôr sa za svoje výroky opakovane ospravedlnil a kritizovali ho za ne všetci traja ústavní činitelia. Ako minister však má naďalej dôveru vládnej koalície.
Zhromaždeniu sa prihovorili historička Katarína Hradská, herečka Emília Vášáryová, hudobníci Michal Kaščák a Jozef Lupták a pedagóg a publicista Miroslav Kocúr, ktorý je signatárom tejto iniciatívy. Každý z nich svojim "nie" vyslovil svoje stanovisko k akejkoľvek forme nenávisti a antisemitizmu.
Na zhromaždení sa zišli približne dve stovky občanov, medzi ktorými bolo viacero známych osobností, medzi nimi Pavel Traubner, spisovatelia Tomáš Janovic a Oľga Feldeková, politológ Grigorij Mesežnikov či politik a sociológ Martin Bútora. Spomienkové zhromaždenie sa uskutočnilo pri Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, na mieste, kde kedysi stála synagóga a bratislavská židovská štvrť.
Deviaty september je pamätný deň holokaustu a rasového násilia na Slovensku. V tento deň roku 1941 bola prijatá zákonná úprava o právnom postavení Židov, tzv. "Židovský kódex", ktorý v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili občianske práva. Do platnosti vstúpil 10. septembra 1941. Jeho následkom bola deportácia skoro 70 tisíc židovských občanov do koncentračných táborov.