BRATISLAVA. Slovenskí katolíci oddávna udržiavajú kult uctievania Matky Božej, čo dokumentuje aj okolo 1270 chrámov zasvätených Panne Márii, z toho takmer 220 Sedembolestnej a desiatky mariánskych pútnických miest. Prichádzajú jej vyjadriť vďaku a úctu alebo čerpať silu a nádej v ťažkých životných situáciách pri príležitosti viacerých mariánskych sviatkov počas roka. Jedným z nich je sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska - 15. septembra.
V tento sviatok je najnavštevovanejším pútnickým miestom národná svätyňa - Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne - Strážach. Nachádza sa tam známa socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí - Šaštínska Pieta.
História Šaštína ako pútnického miesta siaha do XVI. storočia, keď istý deň v roku 1546 Angela Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, po hádke s manželom sa obrátila v modlitbách na Ježišovu bolestnú matku. Ako symbol poďakovania za vyslyšanie prosieb v súvislosti s rodinnými trápeniami a návrat porozumenia a lásky v rodine dala zhotoviť spomínanú sochu, známu ako Šaštínska Pieta. Neskôr ju umiestnili v trojhrannej kaplnke k verejnej úcte. Výstavba šaštínskeho pútnického chrámu sa začala v roku 1736. Slávnostná vysviacka dokončeného chrámu sa uskutočnila 15. augusta 1764 za účasti cisárovnej Márie Terézie a jej manžela, ako aj ostrihomského arcibiskupa, početných duchovných a tisícov veriacich. V ten deň zároveň premiestnili známu sochu Matky Božej na hlavný oltár chrámu.
V apríli roku 1927 pápež Pius XI. dekrétom vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Pápež Pavol VI. v roku 1964 povýšil šaštínsku národnú svätyňu Sedembolestnej Panny Márie na tzv. menšiu baziliku - Basilica Minor a stala sa prvou bazilikou na Slovensku. Jej súčasťou je aj neskorobarokový komplex kláštora a súsošie Najsvätejšej Trojice. Kláštor a bazilika sú v správe rehole saleziánov.
Šaštínsku baziliku navštívil 1. júla 1995 aj pápež Ján Pavol II. počas jeho druhej apoštolskej cesty na Slovensku.
Tohtoročná národná púť v Šaštíne sa uskutoční v dňoch 14.- 16. septembra a jej témou bude mediálna výchova.