LELES. Starosta obce Leles nepovolil rómsku demonštráciu, ktorá sa mala uskutočniť tento víkend v obci na východnom Slovensku. Oznámenie o konaní protestu nespĺňalo zákonné podmienky, povedal ČTK starosta obce Michal Zurbola. Rómovia chceli protestom upozorniť na svoju zlú sociálnu situáciu.
"Oznámenie o konaní demonštrácie prišlo až po zákonnej lehote a nespĺňalo ani ďalšie formálne podmienky," povedal Zurbola. V oznámení nebolo podľa neho upresnené miesto, kde sa mal protest konať a nebolo uvedené, kto je organizátorom akcie.
"Protest nebude, či sa pokúsime zorganizovať inú demonštráciu, zatiaľ neviem," povedal ČTK organizátor demonštrácie Mikuláš Horváth, ktorý je členom zduženia Zjednotené rómske politické strany. Združenie je jednou z mnohých organizácií Rómov, ktoré na Slovensku pôsobia. Horváth pôvodne očakával na akcii približne tri stovky Rómov.
V obci Leles žije približne 600 Rómov. Tí však o proteste podľa Zurbolu nevedeli, a nechystali sa na ňom ani zúčastniť.
Organizátori pôvodne termín a miesto demonštrácie tajili, obávali sa prekazenia protestu. Menšiu obec pri Kráľovskom Chlmci si nakoniec vybrali preto, aby predišli väčším výtržnostiam.
Najväčšie rómske protesty zažilo východné Slovensko v roku 2004. Nepokoje, ktoré si vyžiadali väčšie nasadenie polície, vyvolali vtedajšie zmeny v sociálnej oblasti.
Na východnom Slovensku žijú v zlých sociálnych podmienkach a bez vzdelania desaťtisíce Rómov. Najhoršia situácia je v zaostalých osadách, kde chýbajú dodávky vody, plynu či elektriny.
Rómske mimovládky sa od demonštrácie dištancovali
Pripravovanú demonštráciu Rómov v Lelese v okrese Trebišov podľa informácií Brigity Balogovej, predsedníčky deviatich rómskych mimovládnych organizácií od 9. septembra nepodporila väčšina rómskych združení Medzibodrožia.
Dôvodom odstúpenia od sobotňajšej (13.9.) demonštrácie bol prísľub na stretnutie od splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Aniny Botošovej, ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viery Tomanovej a riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove Jany Mondikovej.
Deviateho septembra sme podali na polícii oznámenie, že sa dištancujeme od aktivít pán Horvátha a že sa nezúčastníme na sobotňajšej demonštrácii," povedala Balogová. Podľa nej jeden z organizátorov protestu Mikuláš Horváth chcel demonštráciu aj napriek týmto skutočnostiam zrealizovať.
Na Horvátha podajú trestné oznámenie
Demonštráciu sme chceli len v krajnom prípade, pokiaľ by sme nenašli riešenie. Keďže sú s nami ochotní rokovať, stiahli sme aj petíciu za odvolanie pani Mondikovej a prípravu demonštrácie. Je to výmysel pána Horvátha," povedala v rozhovore pre TASR Balogová o aktivite Horvátha, ktorý podľa jej tvrdenia nie je a ani nikdy nebol predsedom združenia Zjednotených politických strán a ani jeho členom.
Mikuláš Horváth nikdy nebol predsedom Zjednotených rómskych politických strán a nikdy nebol povereným členom prípravného výboru demonštrácie. Rómske združenia sa od neho dištancovali," uviedla Balogová, podľa ktorej predsedom Zjednotených rómskych politických strán je Bartolomej Balogh.
Predsedníčka deviatich rómskych mimovládnych organizácií TASR informovala, že na Horvátha podá dnes trestné oznámenie za zneužitie funkcie predsedu a dobrého mena deviatich mimovládnych organizácií. Nemal poverenie vystupovať v našom mene a na tlačovej konferencii, na ktorej informoval médiá o pripravovanej demonštrácií. Klamal," dodala Balogová.