Bratislava 12. septembra (TASR) - V druhom kole osobitného ponukového konania je majetok zhabaný bývalému šéfovi skrachovaných nebankových subjektov Vladimírovi Frunimu. Ide o tri člny a prívesné vozíky, osobný automobil a dve lode v Chorvátsku.
Jediný záujemca o Fruniho majetok odstúpil z prvého kola osobitného ponukového konania. Záujemcovia majú desať dní na to, aby bratislavský Obvodný úrad (ObÚ) dostal ich ponuky odo dňa uverejnenia inzerátu o ponukovom konaní v tlači, čo sa stalo 4. septembra v jednom slovenskom denníku. Na internetovej stránke ObÚ sú snímky zhabaného majetku a ceny podľa znaleckého posudku.
Podľa prednostu ObÚ Otta Galisa úrad oslovil v súvislosti s Fruniho majetkom dostatok štátnych organizácií. "Uvedomme si, že toto všetko nás stojí obrovské peniaze. Najmä parkovanie lodí v Chorvátsku je časovo, ale hlavne finančné náročné pre tento úrad, takže máme záujem čo najviac to urýchliť a najrýchlejšie lode predať," vysvetlil Galis.
Z rozpočtu úradu sa hradili súdno-znalecké posudky, manipulácia so zhabaným majetkom, uskladnenie a podobne. Prednosta verí, že o lode sa prihlási viacero záujemcov. Zhabaný majetok je v správe ObÚ na základe poverenia Špeciálneho súdu SR.
Pôvodne kvalitné lode sú v zlom stave, vyžadujú si značné investície. Všeobecná hodnota najväčšej lode Maxum je 4,053.309 Sk (134.545 eur) a menšej Bayliner Classic je 592.925 Sk (19.681,50 eur), obe lode sú v Chorvátsku. Hodnota lodí uskladnených v Bratislave, ako napríklad Regal Commodore, je 494.400 Sk (16.411 eur), či Bayliner Capri - 226.852 Sk (7530 eur). Ceny lodí sú vrátane DPH.
Na Slovensko dopravili Fruniho majetok minulý rok v dvoch transportoch, 30. novembra to boli dve vozidlá, motorový čln, dva počítače a tri telefóny a koncom roka - 6. decembra dva motorové člny. Ako posledný pribudol koncom mája tohto roka do ponuky prebytočného majetku štátu na internetovej stránke ObÚ automobil značky Volvo za 312.961 Sk (10.388 eura).
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Od roku 1997 do 4. februára 2002 uzatvorili spoločnosti vyše 850.000 zmlúv. Špeciálny súd odsúdil Fruniho na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
Vladimír Fruni by mal pred senátom Špeciálneho súdu (ŠS) vypovedať v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, pričom najnovšie hlavné pojednávanie je naplánované na 6. až 8. októbra. Z tunelovania obvinili veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho údajných spoločníkov Dávida B. a Patrika P., ktorí sú obžalovaní zo zosnovania zločineckej teroristickej skupiny a podvodu a jeden z nich aj zo sprenevery.
Okrem Fruniho by mal v tomto procese vypovedať aj jeho spoločník v súčasnosti prepustený Marián Šebeščák, ktorého ŠS odsúdil na sedem rokov. Svedčiť by mal aj bývalý riaditeľ českej TV Nova Vladimír Železný a niektorí zamestnanci nebankového domu. Spomínaného bývalého manažéra Šebeščáka prepustili podmienečne z väzenia v Dubnici nad Váhom 13. decembra 2007.