Veľký Krtíš. Archeológovia našli pri výskume jedného z najstarších kostolov na Slovensku vo Veľkej Čalomiji medzi Šahami a Veľkým Krtíšom hroby, dokazujúce staroslovanské osídlenie tohto územia. Jednu z kostier našli pod základmi najstaršej časti pôvodného kostola pravdepodobne už z 12.storočia. Niektoré hroby patria až do obdobia slovansko-avarského, povedal ČTK archeológ Václav Hanuliak.
"Tvar románskej časti kostola ju dovoľuje datovať do 12. storočia, z historických prameňov máme preukázané 13. storočie," povedal archeológ. Kostol podľa neho postavila cirkev na mieste pôvodného pohanského pohrebiska.
Kostol vo Veľkej Čalomiji patrí napríklad spolu s kostolom v Kalinčiakove, Nitre, či Jure nad Hronom k najstarším na Slovensku. Podľa dochovaných písomností slúžil do roku 1868, keď sa zrútila časť strechy. Archeológovia museli pri výskume najskôr odpratať tony odpadov, ktoré do kostola navozili počas minulého storočia miestni obyvatelia. Ďalšie dôkazy o dávnom osídlení tejto lokality zničili podľa Hanuliaka pri výstavbe blízkej ošipárne.
O odkryté pozostatky historickej stavby rastie podľa starostu obce Michala Nagyho záujem medzi turistami. "Zatiaľ sme žiadnu propagáciu nerobili a napriek tomu sa tu počas leta turisti o kostol zaujímajú," povedal starosta. Obec získala z grantov na archeologické práce počas uplynulých dvoch rokov spolu 630.000 korún (podľa konverzného kurzu 20.912 eur).
rez boa