BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - V Bratislave by mal pribudnúť ďalší pamätník - Pamätník slovenského vysťahovalectva. Vláda má poveriť vicepremiéra Dušana Čaploviča, aby sa na jeho vybudovaní a spolufinancovaní dohodol s Bratislavským samosprávnym krajom. Pamätník by mal stáť do konca roku 2010. Spolu s ďalšími úlohami hovorí o pamätníku uznesenie k návrhu Koncepcie štátnej politiky starostlivosti o Slovákov v zahraničí do roku 2015, ktorú vláda prerokuje v stredu.
Ak uznesenie vláda schváli, bude Slovenská televízia (STV) vysielať od júna 2010 program pre Slovákov v zahraničí. Do konca roka 2011 by mala byť na Bratislavskom hrade expozícia dejín, vysťahovalectva a života zahraničných Slovákov v rámci novej expozície slovenských dejín a života Slovákov. Stratégia má zabezpečiť každoročnú podporu projektov pre krajanov cez granty za 40 miliónov korún (1,33 mil. €), čo je rovnako, ako v tomto roku. Slovákom v Maďarsku by mali ísť ročne 3 milióny Sk (99 582 €) tak, ako v posledných rokoch.
Odchod najmä mladých Slovákov z krajiny označuje Koncepcia za vážny, najmä demografický problém. Odchádzajú prevažne mladí ľudia a trvale sa usádzajú mimo SR, preto aj dopad vysťahovalectva na pokles prírastku obyvateľstva bude pokračovať. Ročne odíde najmenej 15-tisíc ľudí, najviac z Prešovského, Nitrianskeho, Žilinského a Košického kraja. Podľa Koncepcie odchádzajú najmä muži, stredoškolsky vzdelaní s maturitou, takmer polovica z migrantov má od 25 do 34 rokov. Najviac ľudí odchádza dlhodobo do Česka, Veľkej Británie, Maďarska, Rakúska, Írska, Nemecka a Talianska. Zriedka pracujú na kvalifikovaných miestach, väčšinou robia v továrňach, na stavbách, v hoteloch a reštauráciách, doprave, skladoch a ako sezónni pomocníci v poľnohospodárstve.
Vysťahovalectvo bude pokračovať, predpokladá vládna koncepcia. Naďalej sa bude najviac odchádzať za prácou, očakáva sa, že ešte viac Slovákov bude pracovať v zahraničí po otvorení pracovných trhov Nemecka a Rakúska. Na jednej strane emigrácia znižuje nezamestnanosť v SR a sčasti sa podieľa aj na zlepšovaní sociálnej situácie, na druhej prináša závažné demografické dôsledky. Vážnym problémom je tiež "únik mozgov". Vláda by sa preto mala zamerať na ľudí s vysokoškolským vzdelaním a vytvoriť im podmienky, aby sa chceli vrátiť domov. Koncepcia odporúča v prvom rade definovať migračnú doktrínu. Potrebné je tiež zlepšiť databázu vysťahovalectva a systematicky skúmať migračné toky.