PARTIZÁNSKE. Odhalením pamätnej tabule Jánovi Antonínovi Baťovi, ktorý viedol firmu Baťa po smrti zakladateľa tohto svetového obuvníckeho impéria Tomáša Baťu, pokračovali dnes v Partizánskom oslavy 70. výročia založenia mesta.
Ján Baťa bol rozhodujúcim účastinárom firmy počas výstavby mesta, ktoré sa vtedy volalo Baťovany. Cez druhú svetovú vojnu firma Baťa obúvala aj nemeckých vojakov. Kvôli tomu jeho podiel na rozvoji mesta a firmy bol dlhé roky zaznávaný. V Čechách ho rehabilitovali iba nedávno a pamätnú tabuľu na Slovensku mu odhalili až po 70 rokoch, konštatoval primátor mesta Ján Podmanický. Tomáš Baťa senior má svoju sochu v nadživotnej veľkosti, už dávnejšie postavenú pred bývalou obuvníckou fabrikou.
V rozhovore pre TASR primátor priblížil históriu mesta. Zdôraznil, že ho stavali podľa najnovších trendov a projektovali ho vtedajší poprední architekti. Dodnes je pamiatkovou zónou vo funkcionalistickom štýle postavená kolónia rodinných domčekov z červených tehál, určených pre zamestnancov fabriky. Súčasťou bolo aj rozsiahle námestie, učilište a internát pre žiakov Baťovej školy práce, ktorá vychovávala pre fabriku odborníkov. Absolvovalo ju tisíce mladých ľudí. Mnohí sa dodnes stretávajú a základy, ktoré im dala, považujú za to najdôležitejšie v ich ďalšom živote.
Po roku 1949 názov mesta Baťovany bol z politických dôvodov už neprijateľný. Premenovali ho na Partizánske. Bol to vhodný názov, pretože do SNP v roku 1944 z neho odišlo približne 2000 občanov a pracovníkov fabriky. Zúčastnili sa na ťažkých bojoch na hornej Nitre a 147 tam položilo svoj život. To bol dôvod, že občania nežiadali zmenu názvu mesta ani po roku 1989, konštatoval primátor.
V nasledujúcich rokoch nastal ďalší rozvoj obuvníckej výroby v meste. Vtedajšie ZDA vyrábalo topánky pre celý socialistický tábor. Počet pracovníkov postupne narástol z pôvodných 3500 na vyše 11.000 v závere 80. rokov. Po nežnej revolúcii a strate východných trhov nastal útlm obuvníctva. To sa odrazilo aj v náraste nezamestnanosti, ktorá sa pohybovala od 17 do 25 percent. Postupne vďaka zahraničnému kapitálu i aktivít domácich podnikateľov začali pribúdať pracovné príležitosti. Mesto pre nich vytvára vhodné podmienky. V súčasnosti sa počet ľudí hľadajúcich prácu znížil na päť percent. Primátor je v tomto smere optimistom aj do budúcnosti.