SME

Klas: Vláda by mala tlačiť na to, aby sa výsledky výskumov realizovali v praxi

Vláda by mala podporovať zhluky inovačných centier, tzv. klastre, čím by zároveň pomohla rozvoju v jednotlivých regiónoch, ...

BRATISLAVA. Vláda by mala podporovať zhluky inovačných centier, tzv. klastre, čím by zároveň pomohla rozvoju v jednotlivých regiónoch, myslí si pracovník Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Anton Klas, ktorý gestoroval kapitolu Cesty k znalostnej spoločnosti v Dlhodobej vízii slovenskej spoločnosti. "Vláda by tiež mala tlačiť na to, aby výsledky výskumu mali komplexný charakter a realizovali sa v praxi," uviedol pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa v určitej lokalite stretne viacero inovačných firiem, napr. ako v americkom Silicon Valley, takéto zoskupenie funguje ako "čierna diera", ktorá priťahuje inovácie. Za taký Klas považuje bratislavský región, ktorý z ostatných "odsáva" kvalifikovanú pracovnú silu. "Pokiaľ ide o výskumnú vzdelávaciu kapacitu, rozdiely medzi regiónmi sú obrovské a narastajú," podotkol. Podľa neho je dôležité podporovať rozvoj životaschopných regiónov, ale zároveň hľadať určitú rovnováhu.

SkryťVypnúť reklamu

Klas za jedno z kľúčových považuje, aby na Slovensku v blízkej budúcnosti vznikla infraštruktúra výskumu a zvýšila sa jeho kvalita. Podľa neho má nedokonalé vybudovanie infraštruktúry pre slovenský výskum za následok, že krajina sa nemôže podieľať na zahraničnom výskume. "Pokiaľ sa podieľame, výsledky ostávajú v zahraničí. Zostávajú tam, kde sa výskum realizuje," vysvetlil s tým, že aj objem prostriedkov určený na jednotlivé výskumné projekty, je na Slovensku oveľa nižší ako v zahraničí.

Základným problémom výskumu sú už dlhodobo nízke a stále klesajúce výdavky, ktoré v roku 2007 poklesli na 0,49 percenta HDP. Základným zdrojom financovania výskumu a vývoja by mali byť verejné výdavky samotných podnikov. Do roku 2015 sa predpokladá zvýšenie celkových výdavkov na 1,8 percenta. Do značnej miery napomôžu prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ na roky 2007-2013, kde sa predpokladá priemerný ročný príspevok na výskum 173 miliónov eur (5.211.798.000 Sk), čo predstavuje 80 percent celkových ročných nákladov na výskum a vývoj v SR v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Základný problém moderných ekonomík vidí v prechode od tradičných konkurenčných výhod, ktoré sú založené na lacnej pracovnej sile a nízkych výrobných nákladoch ku konkurenčnej schopnosti založenej na inováciách. "Na tomto západné krajiny zlyhali a museli prejsť na kvalifikáciu a znalosti, ktoré poskytujú vyššiu konkurenčnú schopnosť," podčiarkol Klas. Preto je podľa neho v záujme Slovenska, aby sa čím skôr adaptovalo na znalostnú ekonomiku, v ktorej centrálnu pozíciu nadobúda človek. "Štátna politika sa preto musí koncipovať tak, aby v prvom rade zabezpečila rozvoj osobnosti. Znalostná ekonomika sa zakladá na tom, aby sme mali vzdelaného človeka, aby bol tvorivý a schopný inovovať," uzavrel.

Podľa Tibora Košťála z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť vo vízii absentujú akčné plány, ktoré by špecifikovali konkrétne kroky. Vízii tiež vytkol prílišnú všeobecnosť. "Mala by obsahovať jasné odporúčania na skvalitnenie školstva," podotkol. Klas naopak nóvum dlhodobej vízie vidí v tom, že "tentokrát sa toho ujala vláda a chce spraviť trvalý perspektívny program". "Ak nie sú perspektívne definované ciele, tak sa rozhodnutia prijímajú ad hoc," uzavrel. Za novinku by Klas pokladal aj to, ak by súčasná vláda dokázala víziu chápať v zmysle presahujúcom volebné obdobie štyroch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu