BRATISLAVA. Slovenská národná rada (SNR) bola ustanovená po prvý raz 16. septembra pred 160 rokmi vo Viedni a jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo o tri dni neskôr.
Približne dvesto zhromaždených vybralo na jej ustanovujúcom zhromaždení do čela sedem predstaviteľov. Medzi inými národných buditeľov Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu.
Na svojom historicky prvom zasadnutí 19. septembra 1848 v dome vdovy Anny Kolényiovej na Myjave, kde sa v súčasnosti nachádza Múzeum Slovenských národných rád, jej predstavitelia verejne vyhlásili povstanie a prebrali politickú moc na povstaleckom území. Po porazení revolúcie zanikla v roku 1849.
Národná rada vo svojich prvopočiatkoch vystupovala ako dočasná revolučná vláda, ktorej cieľom bolo organizovať povstanie a zlepšiť tak postavenie Slovákov v Uhorsku. Hoci rada nedokázala doviesť do úspešného konca národnooslobodzovacie boje, svojou činnosťou sa postarala o to, že národné uvedomenie Slovákov prežilo maďarizačný nápor a napokon sa dočkalo svojho uznania v roku 1918.
Ako druhá do dejín slovenského parlamentarizmu sa zapísala Národná rada, ktorá bola oficiálne ustanovená v októbri 1918 v Martine. Jej činnosť trvala len necelé tri mesiace. O jej koniec sa "postaralo" nariadenie ministra s plnou mocou pre správu Slovenska Vavra Šrobára, ktorým sa rozpustili všetky slovenské národné rady a výbory.
Línia Národných rád bola dočasne pretrhnutá v roku 1939, keď vznikol Slovenský štát. Následným prijatím ústavy sa stal zákonodarným orgánom krajiny Snem Slovenskej republiky.
V roku 1943 bola podpísaná Vianočná dohoda, ktorá zabezpečila vznik tretej národnej rady. Počas Slovenského národného povstania povstalecký parlament vystúpil z ilegality, a stal sa tak po prvý krát zákonodarným a výkonným orgánom Slovenska.
O nezávislosť v prospech celoštátnych úradov prišla SNR po druhej svetovej vojne. K zmene jej fungovania prišlo po páde komunistického režimu v roku 1989 a najmä vznikom samostatnej Slovenskej republiky.
Poslanci SNR v júli 1992 schválili Deklaráciu Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti krajiny a v septembri prijali Ústavu, na základe ktorej bola SNR premenovaná na Národnú radu Slovenskej republiky.
Súčasný parlament so 150 poslancami je jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom a jeho sídlom je budova vedľa Bratislavského hradu na Námestí Alexandra Dubčeka.