Bratislava 26. apríla (TASR) - Namiesto radikálneho znižovania daní treba podľa podpredsedu Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Braňa Ondruša diskutovať s občanmi na tému, čo im štát za ich dane poskytuje v nedostatočnej miere. Zároveň treba občanom umožniť, aby časť daní preniesli priamo do oblasti zdravotníctva, školstva, sociálnych služieb, ale aj investícií do samých seba, svojich zamestnancov či modernizácie výroby.
"Priame dane rozhodne znižovať treba. V tejto fáze takisto nemožno zvyšovať nepriame dane", povedal Ondruš v rozhovore pre TASR. Na otázku, na koľko percent by sa mala znížiť daň z príjmu právnických osôb zo súčasných 29, odpovedal, že nechce "strieľať" čísla, mohlo by to však byť na úroveň 25, možno 23 percent. Podľa neho aj pravicoví ministri vo vláde priznávajú, že desaťpercentné zníženie tejto dane je priveľké sústo pre slovenskú ekonomiku a hranicu treba hľadať vyššie.
Podpredseda ľavičiarov namiesto radikálneho zníženia navrhuje razantnejšiu zmenu odpisových podmienok, vytvorenie možností na poskytovanie investičného úveru, teda znížiť daň podnikateľom za podmienky, že neodvedené peniaze použijú na modernizáciu výroby a rozvoj. Za problém zo strany Ministerstva financií (MF) SR i predkladateľov zákona však považuje neexistenciu širokej diskusie o znížení daní. Tá by sa mala uskutočniť aspoň s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, či živnostníkmi. Ondruš sa nazdáva, že daňové zákony by mali vychádzať z vlády, nie od poslancov. "Zdá sa mi trochu pochybné, keď v tomto prípade kráčajú poslanci proti vlastnej vláde. Ak jej neumožnia zostaviť rozpočet, ktorý ona chce, mali by povedať, nech odíde", poznamenal Ondruš.
Už v pondelok v TV Markíza vyhlásil o postupe ministerky financií Brigity Schmögnerovej pri zrušení dane z dedičstva, že sa nedá vysvetliť. Výhrady voči ministerke chce však podľa vlastných slov adresovať jej osobne, a nie médiám. Na otázku, či jej už o nejakých pripomienkach hovoril, odvetil: "Áno, hovoril a hovorím aj na orgánoch SDĽ." O abdikácii Schmögnerovej po prípadnom schválení návrhu na zníženie daní parlamentom ešte vedenie ľavičiarov nerokovalo. Ministerka svoje odstúpenie, ak sa návrh schváli, oznámila médiám, ale nie orgánom strany. "Berieme to ako jej vyhlásenie. Bohužiaľ, po tom, čo sa stalo pred troma týždňami, zdá sa, že nie všetky jej vyhlásenia treba brať úplne vážne", uviedol Ondruš. Pred troma týždňami po zrušení dedičskej dane v parlamente s podporu opozície Schmögnerová vyhlásila, že SDĽ sa necíti byť viazaná koaličným dohodami, hoci republikové predstavenstvo strany takýto záver neprijalo.