GRENOBLE, BRATISLAVA. Slovensko prijali za asociovaného člena The European Light Source (Európsky svetelný zdroj) vo francúzskom Grenobli. Zariadenie centra využíva urýchľovač, tzv. synchrotrón, ktorý sprostredkúva pohľad do vnútra hmoty na nanometrovej úrovni.
Synchrotrón je široko využívaný nielen vo výskume v oblastiach fyziky tuhých látok, materiálových vied, geofyzike, chémii, medicíne, štruktúrnej mikrobiológie, nanotechnológie ale aj v ďalších oblastiach výskumu a vývoja a je účinným a nenahraditeľným nástrojom vedy a techniky v Európe.
Zariadenie je zdrojom vysoko intenzívneho synchrotrónového svetla, ktorého vybrané parametre (briliancia, energetický rozptyl, mód prevádzky) sú jedinečné a v súčasnosti v Európe nedosiahnuteľné na iných urýchľovačoch. Vo svete existujú len ďalšie dve podobné zariadenia, a to v USA a v Japonsku.
The European Light Source funguje na princípe akciovej spoločnosti. Účinnou možnosťou účasti na jeho aktivitách je asociované členstvo formou konzorcia, ktoré reprezentuje viaceré krajiny. S týmto cieľom vzniklo konzorcium Centralsync, ktoré združuje Slovensko, Česko a Maďarsko. Jednotlivé krajiny sú reprezentované vedeckými inštitúciami.
Za reprezentanta slovenskej vedeckej komunity vybrali na zasadnutí Komisie pre XFEL (European X-Ray Laser Project) a veľké Európske experimentálne centrá Slovenskú technickú univerzitu (STU) v Bratislave.
Českú republiku v konzorciu Centralsync zastupuje Fyzikálny ústav Akadémie vied ČR, v Maďarsku je to Maďarská akadémia vied.
TASR o tom dnes informoval rektorát Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.