MARTIN. Príslušnú "diagnózu" po dvojmesačnom audite stanovila nezávislá medzinárodná mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).
O výsledkoch auditu dnes informovala novinárov prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá a ďalší zástupcovia tejto organizácie. Experti preskúmali 17 oblastí činnosti samosprávy, citlivých na korupciu. Všade vo väčšej či menšej miere zistili možnosti na korupčné konanie. Mesto má najväčšie rezervy vo vzťahu k organizáciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj pri rozhodovaní o predaji a prenájme nehnuteľností a nehnuteľného majetku. Transparentnejšie a efektívnejšie by mesto malo postupovať pri verejnom obstarávaní viacerých typov služieb, spôsobe prideľovania bytov a podobne, uviedla Sičáková-Beblavá.
Podľa nej na druhej strane mesto ide nad rámec zákona v informovaní o rozpočtovom procese, výsledky zverejňuje štvrťročne. Audit potvrdil, že v Martine celkove vládne vhodná, proklientsky orientovaná kultúra administratívy. No aj napriek tomu je dôležitá väčšia dôslednosť a systematickosť. Všade tam, kde je nízka kontrola zo strany verejnosti, môže dochádzať ku korupcii, konštatovala prezidentka TIS.
Po prezentácii výsledkov auditu, v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov, TIS pripraví pre mesto balík protikorupčných opatrení. Bude už úlohou mesta, ako ich dokáže aplikovať v praxi. "Objednali sme si nezávislý audit, aby nám odhalil, kde sú naše slabiny. Teraz sme povinní ich odstrániť. Máme jasný cieľ, dostať mesto pod verejnú kontrolu a minimalizovať korupciu," povedal primátor Martina Andrej Hrnčiar. Dodal, že zaviesť tieto opatrenia je v právomoci primátora. Priznal, že aj on príde o určité kompetencie. Napríklad doteraz mohol primátor bez schválenia zastupiteľstvom podpisovať dohody o prenájme budov podľa svojho uváženia, aj na desiatky rokov. Teraz prijmú normu, ktorá tieto jeho právomoci podstatne obmedzí.