BRATISLAVA. Predsedovia opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK sa dnes prvýkrát od apríla stretli za rokovacím stolom. Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda pozval Pavla Hrušovského a Pála Csákyho, aby s nimi dohodol, ako opozícia obsadí posty v dozorných radách Slovenského pozemkového fondu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Dzurinda chce, aby SMK a KDH obsadili dva posty v dozornej rade fondu, ktorú má parlament voliť tento týždeň. SDKÚ-DS by dostala jednu stoličku v Dozornej rade ÚDZS. Dzurinda nechcel povedať, koho chce SDKÚ-DS nominovať. V stredu na ďalšom opozičnom stretnutí majú povedať, či s Dzurindovým návrhom súhlasia.
Osobitne by mali opozičné strany rokovať o obsadení predsedníckej funkcie v mediálnom parlamentnom výbore. Parlament odvolal z tohto postu Pavla Minárika, ktorý odišiel z KDH a je členom neparlamentnej strany Konzervatívni demokrati Slovenska. Podľa Dzurindu tento post by mal naďalej patriť KDH a nemala by s tým mať problém ani SMK.
SDKÚ-DS požaduje odchod šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala z funkcie. Dzurinda Csákymu navrhol, aby Angyala stiahol, pretože premiér Robert Fico skrýva škandály úradu za tohto opozičného nominanta. Angyal je aj členom predsedníctva SMK. „Pre nás je kľúčové, aby sme neponúkali priestor alebo nejakú zásteru z pozície opozície za nekalé veci, za mrhanie verejnými zdrojmi, za škandalózne tendre, ktoré úrad pre verejné obstarávanie posväcuje,“ povedal novinárom po stretnutí Dzurinda. Úrad kritizuje okrem iného za tender na elektronické mýto, ktorý sa predražil o 6,5 miliardy korún (215,8 milióna €). Podľa Dzurindu zo súťaže vyhodili štyri renomované firmy, aby priestor získala firma, za ktorou stoja mecenáši Smeru-SD.
Predseda SMK Pál Csáky po stretnutí novinárom tvrdil, že s opozičnými kolegami sa o Angyalovi nebavil. "Teraz nie, nemali sme na to čas, ani mandát,“ vyhlásil Csáky.
Ani po dnešnom opozičnom stretnutí nie je jasné, či SMK dostane pozvánku na rokovania opozičných lídrov. Podľa všetkých troch predsedov opozičných strán na stretnutí nerozoberali obvinenia SDKÚ-DS a KDH, že SMK kolaboruje s koalíciou. „Pozorujeme a evidujeme, že SMK je ochotná vládnuť s nami, ale je ochotná vládnuť aj so Smerom. To je normálne, pragmatické poznanie,“ komentoval Dzurinda s tým, že s SMK budú rokovať „v prípadoch, keď to bude vzájomne výhodné pre SDKÚ aj SMK“. Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského v súčasnosti by mali prehodnotiť opozičné vzťahy, no neznamená to „okamžité podpisovanie opozičných dohôd“.
Opozičné SDKÚ-DS a KDH prerušili spoluprácu v trojici po tom, ako SMK podržala koalíciu a v apríli umožnila v parlamente schváliť Lisabonskú zmluvu. SDKÚ-DS a KDH odmietali hlasovať za zmluvu, pokiaľ koaličné strany neurobia ústupky v novom tlačovom zákone.