Bratislava 16. septembra (TASR) - Za matky, ktoré sú na materskej dovolenke, by mal štát platiť príspevky na dôchodkové poistenie, pričom toto ustanovenie by sa malo vzťahovať aj na samostatne zárobkovo činné osoby na materskej. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Podľa novely by sa mala tiež predĺžiť lehota na podanie prihlášky na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o novonarodené dieťa z 15 dní na 30 dní.
Zmeny v zákone sa týkajú aj vzniku nároku na invalidný dôchodok. Po novom sa splnenie potrebného obdobia dôchodkového poistenia bude sledovať v celom období dôchodkového poistenia získaného pred vznikom invalidity, nielen v posledných desiatich rokoch, ako je to v súčasnosti.
Parlament posunul do druhého čítania aj zákon o sociálnych službách, ktorý má priniesť nový register poskytovateľov sociálnych služieb, zrovnoprávňujúci verejných a neverejných zabezpečovateľov sociálnej starostlivosti.
Do druhého čítania sa dostal aj návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Bratislava a jej mestské časti by mali mať menej poslancov v mestskom a obecných zastupiteľstvách. Vyplýva to z návrhu novely zákona o hlavnom meste SR Bratislave, ktorý dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Právna norma Jána Zvonára, Viliama Jasaňa (obaja Smer-SD) a Rafaela Rafaja (SNS) predpokladá zníženie počtu poslancov mestského zastupiteľstva z 80 na 45. Počet poslancov bratislavských mestských častí by sa mal znížiť z terajších 391 na 179 až 267. Okrem samosprávnych vzťahov novela rieši postavenie Bratislavy ako hlavného mesta SR. Hovorí o Bratislave ako o sídle prezidenta SR, podrobnejšie sa upravujú funkcie Bratislavy ako hlavného mesta SR. Hlavné mesto by z toho titulu malo podľa návrhu dostávať časť prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Návrh na zrušenie povinnosti samostatne zárobkovo činných osôb predkladať Sociálnej poisťovni (SP) každoročne do 30. júna kalendárneho roka výpisy z daňových priznaní opozičných poslancov Júliusa Brocku (KDH) a Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) poslanci zamietli.
Plénum nepodporilo ani novelu zákona o lesoch. Mikuláš Dzurinda a Jarmila Tkáčová (obaja SDKÚ-DS) ňou chceli umožniť občanom vstupovať do časti vojenských lesov určených na hospodárske účely.
NR SR rovnako zamietla právnu normu, ktorou chcel nezávislý poslanec Peter Gabura zrušiť zákon o umelom prerušení tehotenstva, čím by de facto zakázal interrupcie na Slovensku. Nezávislý poslanec zároveň navrhoval novelizovať Trestný zákon, za vykonanie interrupcie by potom hrozil trest na dva až päť rokov. Poslanci neschválili ani Gaburov návrh novely ústavy. Nezávislý poslanec navrhoval, aby o zmluvách meniacich rozsah suverenity, ktorú SR dobrovoľne postúpi Európskej únii alebo organizácii vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, občania rozhodovali ratifikačným ľudovým hlasovaním.
Poslanci dnes zobrali na vedomie správu ministra zahraničných vecí Jána Kubiša o situácii v Gruzínsku. Samostatné vyhlásenie Národnej rady SR ku konfliktu v Gruzínsku parlament neprijal. Návrh na Vyhlásenie NR SR k udalostiam v Zakaukazsku predložili nezávislí poslanci Vladimír Palko a Pavol Minárik. Bezprostrednou príčinou konfliktu bol podľa nich zásah gruzínskych vojsk v Južnom Osetsku. V dokumente uvádzali, že pre nezodpovednú politiku Gruzínska zatiaľ nie je vhodné rozšíriť NATO o túto krajinu. Druhý dokument pripravila SDKÚ-DS, chceli v ňom vyjadriť hlboké znepokojenie nad zásahom Ruskej federácie. Oba texty sa zhodujú v tvrdení, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska je v rozpore s medzinárodným právom. Rovnako podporujú suverenitu, nezávislosť a nemennosť hraníc Gruzínska a žiadajú od slovenskej vlády, aby postupovala v súlade s vyhlásením.
Plénum pri hlasovaní nepodporilo ani jeden z predložených textov.