BRATISLAVA. Prvý radca Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Gennadij Askaldovič v utorok 16. septembra pri príležitosti otvorenia výstavy fotografií nazvanej "Cchinvali! Smútime s vami" v Bratislave uviedol, že cieľom expozície je ukázať, k čomu viedla politika gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.
Pred otvorením výstavy v Ruskom centre vedy a kultúry (RCVK) slúžil otec Josif z Chrámu svätého Nikolaja v Bratislave pravoslávnu panychídu za obete vojenského konfliktu. RCVK pripravilo výstavu fotografií 40 dní od chvíle, ako v regióne Južného Osetska zomreli prví ľudia - civilisti, ale aj príslušníci ruských mierových jednotiek dislokovaných v regióne.
Gennadij Askaldovič podčiarkol, že na expozíciu, ktorá potrvá do 19. septembra, nevybrali najdramatickejšie snímky, napriek tomu na záberoch vidno zničené budovy, zranených ľudí, nové hroby. Predstaviteľ ruského veľvyslanectva konštatoval, že slovenskí politici, verejní činitelia aj verejnosť by si na základe snímok mohli urobiť vlastný názor na výsledky augustovej vojenskej akcie, uvedomiť si, kto stojí za tragédiou a "zorientovať sa v spleti lží Saakašviliho režimu".
Do RCVK prišiel aj právnik Ján Čarnogurský, ktorý sa 14. septembra vrátil z Južného Osetska. Pre TASR povedal, že už cestou autobusom z Vladikavkazu do Južného Osetska cez Rokský tunel bolo vidno následky augustovej gruzínskej vojenskej operácie v oblasti - dediny zostali zničené, domy v rozvalinách.
Štátna Duma, dolná komora ruského parlamentu, zorganizovala začiatkom septembra cestu do juhoosetského regiónu pre publikačne aktívnych členov národných parlamentov, aby sa priamo na mieste oboznámili s tým, čo sa v Južnom Osetsku a v meste Cchinvali stalo. Zo Slovenska okrem bývalého predsedu slovenskej vlády Jána Čarnogurského do regiónu cestovali aj dvaja podnikatelia z východnej časti krajiny. Oblasť navštívili i dvaja poslanci z ČR, zákonodarcovia z Ukrajiny, Bulharska, ale aj jeden politik z Francúzska.
V Cchinvali sa zahraničnej delegácie ujali Juhoosetínci a ukázali im rozšírené centrum mesta. Členovia delegácie v ňom zotrvali štyri hodiny. Podľa Čarnogurského niektoré štvrte mesta sú úplne zničené, časť budov je podstatne rozbitá. Napríklad židovská štvrť ostala po streľbe úplne zruinovaná. Na Základnej škole č. 5 v Cchinvali vidno, že tam dopadol jeden alebo niekoľko granátov. Vedľa školy bolo kedysi ihrisko, ktoré sa začiatkom 90. rokov 20. storočia po vtedajších vojenských akciách čiastočne zmenilo na cintorín. Po auguste 2008 na cintoríne pribudlo päť nových hrobov, uviedol zakladateľ a bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).
Následky gruzínskeho útoku na obyvateľov Južného Osetska priamo v Cchinvali popísal Ján Čarnogurský na príbehu jednej rodiny žijúcej v tom čase v rodinnom dome na Ostrovského ulici. Keď členovia rodiny počuli prvé výstrely, zišli do pivnice. Niekto však zaklopal na dvere. Muž išiel hore otvoriť dvere, vtedy vybuchol granát a zabil ho. Ostatní členovia rodiny ho nemohli dva dni z dvora stiahnuť pre streľbu a zo strachu, že tiež zomrú. Po dvoch dňoch napokon telo pochovali vo dvore domu, lebo na cintorín sa ísť nedalo. Na mieste posledného odpočinku muža pochovali až po dvoch týždňoch.
Od 9. septembra sa Čarnogurský v Soči zúčastnil na zasadnutí Valdajského klubu, ktorého je členom. Tvorí ho asi 50 politológov, analytikov a špecialistov na Ruskú federáciu z popredných svetových ustanovizní a médií. Členovia klubu sa stretli aj s prezidentom Južného Osetska Eduardom Kokojtym.
Gruzínske sily zaútočili na Južné Osetsko 8. augusta, čo vyvolalo ruskú vojenskú operáciu. Väčšina obyvateľov gruzínskych odštiepeneckých regiónov Južné Osetsko a Abcházsko má ruské občianstvo a Moskva oba regióny po vojne uznala za nezávislé.